W niedzielę, 18 maja br. w audytorium parafii Św. Jadwigi we Floral Park, NY, odbyła się impreza charytatywna połączona ze zbiórką funduszy na rzecz podopiecznych Polish Gift of Life. Aktualnie Polski Dar Życia pomaga ośmiorgu dzieciom. Fundacja koncentruje sie na pomocy dzieciom urodzonych z sydromem HRHS.

Hypoplastic Right Heart Syndrome – HRHS czyli zespół niedorozwoju prawego (lub lewego) serca to wada związana z niewłaściwym wykształceniem się prawej lub lewej strony serca. Jest bardzo rzadka – dotyka orientacyjnie jedno dziecko na 15.000 urodzeń. Powoduje ona niewystarczający dopływ krwi do płuc, a co za tym idzie, niedotlenienie (sinicę). Największe problemy występujące w tej grupie wad to atrezja (brak) zastawki płucnej, która w zdrowym sercu odpowiedzialna jest za dopływ krwi do płuc. Kolejne problemy, to bardzo mała prawa komora, nierozwinięta zastawka trójdzielna oraz tętnica płucna.

Dzieci urodzone z niedorozwojem serca prawego przeżywają pierwsze dni tylko dzięki pozostałości z życia płodowego – przewodowi Botalla. Jest to połączenie pomiędzy pniem płucnym, a początkowym odcinkiem aorty zstępującej, służące do ominięcia krążenia płucnego. Połączenie to po urodzeniu w normalnych warunkach samoczynnie się zamyka. Dzieci ze złożonymi wadami serca, ratowane są często wieloetapową procedurą operacyjną. Przeprowadzenie takiej procedury, nie przywraca warunków anatomicznych serca i fizjologii krążenia takiej, jaka jest u zdrowego człowieka, ale daje szansę życia z jednokomorowym sercem.

„Bez Polonii nie ma Polish Gift of Life, to dzięki Wam polskie dzieci mogą być operowane i żyją. Proszę, pomagajcie, wspierajcie nas, bo od tego zależy nasza przyszłość” – powiedziała Caroline Kowalczyk, emerytowana prezes Fundacji.

Realizacja: Marta Kustek, Andrzej Cierkosz

Poprzedni artykuł„Jak zainteresować dzieci czytaniem polskich książek?”
Następny artykuł„Odłamki”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj