Małgorzata Małysko i Teresa Osadnik
Małgorzata Małyska i Teresa Osadnik

Od dawna uczestniczymy w akcji „Cała Polonia czyta dzieciom.” Wiemy, jak ważne w prawidłowym rozwoju dziecka jest czytanie dla niego. Badania pokazują, że dzieci szybciej zaczynają mówić, gdy rozmawiamy z nimi w formie dialogu, dlatego czytanie jest tak istotne dla dzieci.

Gdy więc zobaczyłam, że na Zjeździe bedą oferowane warsztaty prowadzone przez panią Małgorzatę Małysko pod tym tytułem, bez namysłu zdecydowałam się w nich uczestniczyć. Pani Małogorzata Małyska jest dobrze znana polonijnym nauczycielom, bowiem jako pracownik ORPEGu prowadziła już z nami kilkakrotnie zajęcia. Lubię styl zajęć oraz ciekawe pomysły, które proponuje pani Małgorzata.

I tym razem nie zawiodłam się. Zajęcia były naprawdę warte wysuchania. Wypełniona po brzegi sala z zapartym tchem słuchała słów pani Małgorzaty.
Czytając dziecku, dobrze jest, aby ono wytworzyło sobie obraz tego co czytamy. Dzieci mogą więc słuchać czytania z zamkniętymi oczyma. Niech wyobrażają sobie to, co usłyszały.

Po skończonym czytaniu zadajemy dziecku dodatkowe pytania, np. gdy mówimy o domu:
Jaki dom widziałeś? – pytamy dziecko. Duży, mały, z ogródkiem, z kominem – może paść odpowiedź. Zadajemy kolejne pytania o kolory, wielkość, ilość. W ten sposób rozwijamy słownictwo dziecka oraz ćwiczymy je w opowiadaniu.

Pani Małgorzata pokazała nam książki z serii Czytam Sobie. Jest to seria książek wydana przez wydawnictwo Egmont. Każda książka zakwalifikowana jest do odpowiedniego poziomu 1, 2 albo 3. Poziom 1 to Składam Słowa, poziom 2 to Składam Zdania, a poziom 3 to Połykam Strony.

Polecam wszystkim odwiedzić stronę, którą zaproponowała prezenterka: czytamsobie.pl W zakładce Do pobrania można zapoznać się z paroma książeczkami z tej serii.

Szukając w Internecie natknełam sie na stronę: bajkowyzakatek.eu, na której można przeczytać popularne legendy. W Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ od dawna uczymy młodsze dzieci historii poprzez legendy.

Teresa Osadnik

Poprzedni artykułCo jest dzisiaj największym wyzwaniem dla polonijnego nauczyciela?
Następny artykułFundacja Polish Gift of Life: „Zaangażujmy się!”

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj