Ekologia, ecology, ecologia, …

Ekologia w różnych językach ma podobny zapis i jednoczy wysiłki wszystkich w trosce o Ziemię. To uniwersalne i szeroko rozumiane słowo na świecie.

Zapraszamy Was do włączenia tematu ekologii do wierszy, prozy i prozy poetyckiej. To, co napiszecie i wyślecie do nas, może stać się odpowiedzią na wiele pytań.

Czy żyjemy w zgodzie z Ziemią? Czy potrafimy i chcemy cieszyć się czystym jeziorem? Czy kochamy zwierzęta, ptaki i pragniemy, aby zachowało się jak najwięcej gatunków? Czy lubimy zapach leśnych grzybów, jagód, malin?

I wreszcie: czy jako ludzie możemy współistnieć  z pozaludzką przyrodą? Czy jesteśmy w stanie razem z nią współodczuwać?

W tym może Wam pomóc ekopoetyka. „Eko”, z greckiego ” oikos”, czyli dom, domostwo i ” poiesis”, czyli tworzenie. A więc budowanie wspólnoty, obszaru na kształt domu. Dla nas, ludzi i wszystkich istot poza nami w sensie dostrzegania, rozumienia ich istnienia na Ziemi. Ekopoetyka to także przestrzeń do namysłu, refleksji, wyzwanie dla wyobraźni. Jeśli dołączycie do tego intuicję oraz uczucia, może dla niektórych całkiem nowe, to na pewno napiszecie niezwykłe prace. Bardzo Was do tego namawiamy. Każdy może zadać swoje pytania i szukać na nie odpowiedzi w wybranej formie literackiej.

Zapraszamy do nadsyłania prac w trzech kategoriach: wiersza, krótkiej prozy i prozy poetyckiej.

W ubiegłym roku wprowadziliśmy do naszego konkursu nową kategorię, czyli prozę poetycką. To był świetny pomysł. W tym roku kontynuujemy wyzwanie. Prosimy o zachowanie kilku zasad:  fabularnego układu zdarzeń, wykorzystanie środków wyrazu artystycznego, stworzenie lirycznego (lub) refleksyjnego nastroju. Zwróćcie też uwagę na rytmiczność tekstu. Ponadto: proza poetycka nie wymaga układu wersyfikacyjnego, czyli nie trzeba „pisać wierszem”. Poza tym – zaufajcie swojej intuicji literackiej.

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci, młodzieży i dorosłych na całym świecie. Dla każdego, kto kocha literaturę.

Regulamin:

Konkurs jest skierowany do odbiorców w trzech grupach wiekowych:

I kategoria: osób w wieku od 11-14 lat

II kategoria: osób w wieku od 15-18 lat

III kategoria: osób w wieku od 19 lat wzwyż.

A. Prace należy przysyłać w języku polskim, podając swoje imię, nazwisko i kontakt mejlowy.

B. Prace nie powinny przekroczyć jednej, najwyżej półtorej strony wydruku komputerowego. W przypadku wierszy prosimy o przysłanie co najmniej dwóch. Prace i wiersze należy przesyłać w załącznikach.

C. Prace przysyłane na konkurs nie mogą być nigdzie wcześniej czytane czy publikowane, również w mediach społecznościowych.

D. Zasada niepublikowania prac dotyczy też czasu między ostatnim dniem przyjmowania ich na konkurs, a ogłoszeniem wyników.

E. Nie wolno kopiować cudzych prac, podając je za swoje, czyli robić plagiatu.

F. Niezastosowanie się do podpunktów C, D,E  oznacza dyskwalifikację pracy.

Najlepsze prace i wiersze będą opublikowane podczas VII Polonijnego Dnia Dwujęzyczności na portalach:

www.DobraSzkolaNowyJork.com

www.PolishBilingualDay.com

koncie FB

Przewidziane są też atrakcyjne nagrody książkowe ufundowane przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

TERMIN nadsyłania prac jest do 8 października 2021 na adres redakcji:

redakcja@dobraszkolanowyjork.com

Wyróżnione prace zostaną opublikowane na naszym portalu.

Wyniki zostaną ogłoszone 17 października 2021 roku.

Serdecznie zapraszamy!

Redakcja portalu Dobra Szkoła Nowy Jork

Poprzedni artykuł„Mamo wstawaj, jedziemy do polskiej szkoły!”
Następny artykułWakacje pod żaglami