Relacja z nowojorskich obchodów Pierwszego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, który w tym roku obchodzony był 10 października, a co roku świętować go będziemy w każdy trzeci weekend października. W ramach tego święta, które w tym roku znalazło się po raz pierwszy w polonijnym kalendarzu,  zorganizowanych zostało w USA sześć całodziennych wydarzeń: w Nowym Jorku, Mahwah NJ, Wallington NJ, Copiague NY, Bostonie MA i Devner CO, które miały pokazać innym polonijnym organizacjom, polskim szkołom,  klubom, mediom, czy indywidualnym osobom, jak możemy celebrować to nowe święto.

Dzień polskiego języka w Nowym Jorku obchodzony był przy publicznej szkole PS 71, której dyrektor Indiana Soto, dostrzega i mocno wspiera wartości płynące z promowania dwujęzyczności, promowania różnorodnej kultury krajów, z której wywodzi się tak wielu Amerykanów.

„Stanowi to ogromne bogactwo zarówno indywidualnego człowieka, jak i całej społeczności, i jesteśmy dumni, że właśnie nasza szkoła została zaproszona do udziału w tym tak wyjątkowym dniu!” – twierdzi Soto.

Zdjęcia: Andrzej Cierkosz
Montaż: Marta Kustek

 

logotypMSZ_A_kolorNagranie jest dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Fundacji Dobra Polska Szkola i Fundacji Edukacja dla Demokracji. Utwór powstał w ramach projektu finansowanego w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.“ realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

Poprzedni artykuł„Jak uczyć dziecko języka polskiego? Dekalog polonijnego rodzica” – webinar Danuty Świątek
Następny artykuł“Paczka z Ameryki” – relacja filmowa z wystawy prac dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj