514c28b0d1d47_k1

Właśnie podpisaliśmy petycję przeciwko zniknięciu z anteny programu „Słownik polsko@polski”
z profesorem Janem Miodkiem. Rozesłaliśmy petycję do wszystkich znajomych, którzy mówią po polsku
i znają ten bardzo potrzebny program, szczególnie dla Polonii rozsianej po świecie. Produkcja programu ma być wstrzymana od 15 kwietnia. Ale wierni jego widzowie nie dają za wygraną. Przecież przez 4 lata przyzwyczaili się do prof. Miodka i chętnie korzystali z ogromnej wiedzy tego językoznawcy, przedstawianej w sposób gawędziarski.

Powód oczywiście finansowy. Dotacje MSZ dla borykającej się od kilkunastu miesięcy z problemami finansowymi Telewizji Publicznej zostały zmniejszone z 11,3 do dwóch milionów złotych. Z anteny TVP Polonia zniknęły już wcześniej „Salon Polonii” oraz teleturniej „Skarby Nieodkryte”, teraz przyszła kolej na „Słownik polsko@polski” oraz „Wilnotekę”, program o Polakach na Litwie. Rezygnacja z programu „Słownik polsko@polski” to jeden ze sposobów na szukanie oszczędności.

Widzowie są oburzeni, internauci uważają informacje za kiepski żart z okazji Prima Aprillis, negatywne opinie na temat decyzji władz TVP można spotkać również na Facebooku.
Oprócz praktycznych porad i ciekawych informacji – pisze internauta Fado Molo – w trakcie programu mamy także okazję uczyć nasze dzieci poprawnej polszczyzny, prawidłowej dykcji, szacunku do języka polskiego. To jedyny program, jaki jest na antenie spełniający oczekiwania w zakresie kultury języka polskiego.

Dla Polaków rozsianych w świecie to wspaniała szkoła języka polskiego. Ludzie, niedługo pozbawią nas hymnu i flagi biało-czerwonej. Orzeł być może się nie da. – czytamy w poście innego internauty internautów.

Marcin Zimoch, internauta z Holandii pisze: Jest mi wstyd za tzw. misję TVP. Programy typu Voice of Poland, Tańce na Lodzie są bardziej chronione niż Słownik Polsko-polski. Liczę na to, że redakcja znajdzie poważnego sponsora i program zakotwiczy w internecie.

Mieszkając od lat za granicą (Niemcy), ciągle jeszcze z wielkim zainteresowaniem i satysfakcją oglądam programy pana profesora Jana Miodka. Obecny „Slownik polsko@polski” jest jedynym takim programem, który umożliwia nam, Polakom mieszkającym poza Polską, utrzymywać kontakt ze współczesnym językiem w kraju. – pisze internauta o pseudonimie jasiolekAtrakcyjna forma (bezpośrednie pytania na antenie) + fachowe ale bezpretensjonalne komentarze urodzonego pedagoga, pana prof. Miodka, powodują, że gdy tylko czas mi na to pozwala, włączam TV POLONIA, aby ten program zobaczyć. Jest tyle, moim zdaniem, zbędnych produkcji na antenie (np. niezliczona ilość seriali!), które kosztują zapewne dużo więcej niż w/w program; dlaczego więc właśnie ta pozycja ma zostać skreślona? Nie rozumiem tego absolutnie!

Internauci zainicjowali akcje zbierania podpisow pod petycja skierowana do MSZ, w której sprzeciwiają się likwidacji „Słownika polsko@polskiego”. Za wsparcie dziękował im sam prof. Miodek.

Każdy, kto chciałby ją podpisać, może to zrobić TUTAJ

882261_512549458791753_1313311610_o

Nasz portal www.DobraPolskaSzkola.com od kilku miesięcy prowadzi kampanię polonijną „W naszym domu mówimy po polsku”, której patronem honorowym jest prof. Jan Miodek. O akcji mogliśmy również usłyszeć
w jego programie, dzięki czemu miała ona szansę dotrzeć do szerszej i ścisłej grupy odbiorców na całym świecie, dla której utrzymanie polskiego języka, poprawnej polszczyzny jest szczególnie ważne.

Również współpracująca z naszym portalem Polska Szkoła im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, od półtora roku „przyjaźniła się” z profesorem, któremu uczniowie wielokrotnie zadawali pytania w trakcie programu. Każde wystąpienie w programie było dużym przeżyciem dla dzieci urodzonych poza Polską. Najpierw trzeba było się zastanowić nad pytaniem, potem je zadać, a na koniec szkolna rodzina i domowa rodzina siadała przed telewizorami i czekała na „Słownik polsko@polski”. Na lekcjach w sobotniej szkole, w ramach urozmaicania zajęć i lepszego zrozumienia języka polskiego, wiele razy oglądano programy z prof. Miodkiem.

Program „Słownik polsko@polski” prowadzony przez prof. Jana Miodka jest emitowany w TVP Polonia od 2009 roku. Językoznawca prowadzi w nim w krótkie wykłady na temat języka polskiego, a także rozmawia
z telewidzami. Miodek od lat jest jednym z najpopularniejszych polskich językoznawców. Ten wartościowy, multimedialny program powinien być kontynuowany na antenie TVP Polonia.

Potrzebujemy kontaktu z prof. Miodkiem.

TVP Polonia powinna pamiętać, że widz to nasz pan!

Danuta Świątek
Marta Kustek

Polonijny portal DobraPolskaSzkola.com

Poprzedni artykuł„Mama czyt czyt”
Następny artykuł„Nauczyciel z powołania, z przypadku czy z konieczności?” – konkurs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj