Pięć dni, trzynaście projekcji, wybitni reżyserzy, znakomici aktorzy oraz niezawodna nowojorska publiczność. Czternasta edycja New York Polish Film Festival odbędzie się w pierwszym tygodniu maja w dwóch lokalizacjach na Manhattanie.

Założycielka i reżyserka Hanna Hartowicz przez lata zgromadziła wokół Festiwalu rzeszę tworców, kinomanów i po prostu przyjaciół, wśród których są między innymi Martin Scorsese czy Andrzej Wajda, który obejmował honorowym patronatem wszystkie edycje festiwalu aż do swojej śmierci. Jak co roku jurorzy przyznają nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Program

Ostatnie dwa lata były wyjątkowe dla polskiego kina, o czym świadczą zarówno liczne nagrody dla polskich filmów na międzynarodowych festiwalach filmowych, jak i miliony sprzedanych biletów na pokazy kinowe. Witalność polskiej kinematografii wynika z ogromnej różnorodności tworzonych filmów. Podczas NYPFF widzowie mogą zobaczyć kinowe hity, kino artystyczne, filmy związane z kwestiami społecznymi i politycznymi oraz świetne filmy dokumentalne.

XIV Nowojorski Festiwal Filmów Polskich w tym roku zaprezentuje siedem nowojorskich premier polskich reżyserów. Są to m.in. “Gwiazdy” (reż. Jan Kidawa-Błoński), „Ach śpij kochanie” (reż. Krzysztof Lang), “Plan B”  (dir. Kinga Dębska), “Amok” (reż. Kasia Adamik) czy “Najlepszy” (reż. Łukasz Palkowski), który zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zaprezentowany zostanie także film Agnieszki Holland “Pokot”, który był polskim kandydatem do Oscara. Poza tym program przewiduje kilka wydarzeń specjalnych. Pokaz “Papuszy” dedykowany jest pamięci reżysera Krzysztofa Krauze.

Film otwierający tegoroczny festiwal to wielokrotnie nagradzany obraz Joanny Kos- Krauze i Krzysztofa Krauze “Ptaki śpiewają w Kigali”. To historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Jak zwykle siłą Festiwalu jest różnorodność. Nowojorczycy będą mogli wybrać się na np. film Janusza Majewskiego, którego “Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” opowiedzą wciagajacą muzyczno-szpiegowską historię lat 50-tych w Ciechocinku lub najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego “Gwiazdy” o śląskim napastniku Janie Banasiu.

Festiwalowi Goście 

Poza specjalnymi gośćmi z USA, jak co roku Nowojorski Festiwal Filmów Polskich zaprasza filmowców, aktorów oraz przedstawicieli z polskiej branży filmowej.

W tym roku na festiwalu pojawią się świetne polskie reżyserki: Kasia Adamik i Joanna Kos- Krauze. Jeden z naszych gości przylatuje z Rwandy – aktorka Eliane Umuhire, która zagrała główną rolę w filmie „Ptaki Śpiewają w Kigali”. Dołączy do niej także polska aktorka Jowita Budnik. Obie aktorki otrzymały za te role główne nagrody na festiwalach w Gdyni, Chicago i Karlovych Varach.

Festiwal zawsze stara się promować młode polskie talenty. W tegorocznej edycji pokazujemy dwa krótkometrażowe filmy młodych Polaków. Dokument Beaty Calińskiej, która przylatuje do nas z Los Angeles oraz fabułę krótkometrażową Bartosza Nowackiego, który na festiwal dotrze z Polski.

Spotkania z twórcami

Poza pokazami filmowymi jest możliwość spotkania ich twórców i aktorów. Po pokazach odbywają się tzw. Q&A gdzie można osobiście zadać pytania.

Każdego dnia mamy w programie pokazy, na których będą obecni festiwalowi goście, np. 3-go i 5-go maja będzie możliwość spotkania Kasi Adamik po projekcjach filmów “Amok” i “Pokot”. Aktorka Eliane Umuhire spotka się z nowojorską widownią dwukrotnie. Joanna Kos-Krauze i Jowita Budnik, spotkają się także z naszymi widzami na specjalnym pokazie zamykającym festiwal, który odbędzie się 6-go maja.

Poza tym Beata Calińska wraz z bohaterami swojego dokumentu – Adią Whitaker oraz członkami brooklyńskiej grupy Ase Dance Theatre Collective zapowie pokaz “Have no Fear”. Polska dokumentalistka opowie o szczegółach projektu zrealizowanego w Nowym Jorku.

Miejsca festiwalowe na Manhattanie 

Otwarcie festiwalu odbędzie się 2 maja w nowojorskim Directors Guild of America Theater – jest to sala kinowa Gildii Reżyserów Amerykańskich. W branży rozrywkowej jest rozpoznawalna jako jedno z najbardziej prestiżowych miejsc pokazów, przyjęć i premier filmów w Stanach Zjednoczonych.

Od 3 do 6 maja seanse filmowe odbywają w Anthology Film Archive (w historycznej dzielnicy East Village / Lower East Side na Manhattanie) – nowojorskim ośrodku dedykowanym sztuce kinowej. Jest to legendarne centrum filmowe, które posiada największy na świecie zbiór materiałów badawczych dokumentujących historię amerykańskiego i międzynarodowego filmu i wideo jako sztuki. Współpracujemy z nimi od lat i jesteśmy dumni, że polski festiwal co roku znajduje się w ich programie.

Gala otwarcia festiwalu – 2 maja

Ważność podejmowanego tematu w filmie otwierającym tegoroczną edycję festiwalu sprawia, że na gali otwarcia będzie wielu gości z ONZ, w tym także Ambasador Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku.

Na otwarciu festiwalu będą przedstawiciele większości organizacji i instytucji polonijnych, Polskiego Konsulatu, wszyscy festiwalowi goście z Polski, przedstawiciele nowojorskich instytucji kultury i amerykańscy artyści, a także sponsorzy i patroni medialni. Kilku gości, których festiwal już zapowiedział to profesor Annette Insdorf, fotograf Ryszard Horowitz czy filantrop i działacz na rzecz kultury Zygmunt Rolat.

W zeszłym roku festiwal otwierał sam Martin Scorsese, w tym roku organizatorzy także starają się o gościa “niespodziankę”. Recepcja sponsorowana jest przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Sponsorzy

Głównymi sponsorami tegorocznej edycji są Polish & Slavic Federal Credit Union, Zygmunt Rolat, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku oraz piwo Żywiec. Poza tym Festiwal wspierają Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Fundacja Kościuszkowska, Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku

Inf.prasowa

Poprzedni artykułCała Polonia czyta dzieciom w Manchester
Następny artykułCała Polonia Czyta Dzieciom w South Hackensack

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj