Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas….

                                                          – Jan Karski

Wszystko ma swój początek. Tak też było z Akcją Pisania Listów do Powstańców Warszawskich. Pewnego dnia zrodził się w mojej głowie „kolejny pomysł”, który postanowiłam zrealizować. Ale po kolei…

We wrześniu 2022 roku, przy organizacji koncertu „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek”, nawiązaliśmy kontakt z Domem Powstańców Warszawskich. Od tego czasu narodziła się przyjaźń między nami: Polską Szkołą im. św. Stanisława Kostki w Wallington i powstańcami. Przesyłaliśmy sobie życzenia świąteczne i obdarzali ciepłym słowem. Powstańcy są dla nas wzorem bohaterstwa i heroizmu. Chcieliśmy im pokazać, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu – i tak się zrodził pomysł pisania listów.

Otrzymaliśmy patronat honorowy Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego oraz Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce. Pod koniec kwietnia zaprosiliśmy szkoły polonijne do przyłączenia się do akcji. Na zaproszenie odpowiedziało 12 szkół oraz osoby, które przeczytały o naszej inicjatywie w prasie lub internecie.

W odzewie na akcję otrzymaliśmy 684 listów, laurek i rysunków do 135 powstańców. Prace te zostaną przekazane adresatom 1 sierpnia br. 

Autorzy listów bądź prac plastycznych w piękny sposób wyrazili swój podziw za podjęcie nierównej walki, za odwagę i heroizm. Dziękowali za to, że dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i życzyli dużo uśmiechu, zdrowia i życzliwych ludzi wokół. Zapewniali, że nigdy nie zapomnimy o Ich bohaterstwie, bo mocno bije serce amerykańskiej Polonii, dla której historia Polski jest wciąż żywa i ważna. 

Kontynuując temat wdzięczności i pamięci już dzisiaj pragnę zaprosić Państwa na kolejny koncert „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek”, który odbędzie się 24 września 2023 r. we Felicjan University w Lodi, NJ.

Pokażmy, że pamiętamy i podziękujmy bohaterom naszej Ojczyzny wspólnym śpiewaniem. 

.

Agnieszka Kasprzak 

Poprzedni artykułPolonijny rodzic i media społecznościowe
Następny artykułW Wiedniu uczniowie czują się jak w prawdziwej polskiej szkole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj