Danusia Świątek dużo czasu spędziła w części 'kwiatowej' farmy.
Lato to doskonała szansa na świeże owoce, warzywa
i kwiaty z okolicznych pól w metropolii nowojorskiej. Rodzinne wypady poza miasto na farmy w czasie weekendów. Powrót do natury, prostych uciech, które pomagają wyciszyć myśli i dać płucom świeże powietrze. Również i nasza redakcja postanowiła wyruszyć w teren!

Dzisiaj pierwsza relacja z hrabstwa Rockland, położonego zaledwie 15 mil (24 km) od Nowego Jorku, najmniejszego hrabstwa pod względem powierzchni w stanie Nowy Jork. Gdzie aż jedną trzecią z 515 km2 stanowią parki!

Oczywiście, że mieszkają tu Polacy. Do polskiego pochodzenia przyznaje sie około 20 tys. osób z 312 tys. mieszkańców hrabstwa. A średni dochód na rodzinę wynosi ponad $73 tys. (Census 2004).

VAN HOUTEN FARMS

Jednym z celów naszych wypadów 'poza miasto’ jest odwiedzenie farm znajdujących się blisko Nowego Jorku,
w których hoduje się naturalne, nie nawożone sztucznymi nawozami, owoce i warzywa. Farmę, którą odwiedziliśmy najpierw, była farma Van Houten, w Orangeburg,
w hrabstwie Rockland (samochodem można tu dotrzeć
z Nowego Jorku w 45 minut).

Po kilku dniach upałów powietrze jest wymarzone.
74 stopnie F (23 C). Lekki wiatr. Wchodzimy do centrum Van Houten Farms, gdzie prowadzi malownicza droga Sickletown Rd.

Morze kolorowych kwiatów w donicach i w ziemi. Farma specjalizuje się w uprawie kwiatów (ich wybór jest naprawdę imponujący!), wybranych warzyw (pomidory, ogórki, fasole, dynie, kapusta, papryka, kukurydza), wybranych owoców (jagody, brzoskwinie) i różnego rodzaju ziół.

Marta Kustek próbowała odgadnąć nazwy młodych sadzonek w sekcji z warzywami.
Można tu również kupić sadzonki drzew i krzewów oraz oryginalne atrakcje do naszego ogrodu: figurki, fontanny, altanki i in.

Najpierw kierujemy się do działu z ziołami w doniczkach. Zapach mięty i rozmarynu unosi się w powietrzu. Kuszą nas zapachem róże, z sąsiedniego działu. Wymarzone miejsce na zakupy kwiatów, żeby zagospodarować balkony i ogródki.
Co tydzień obniżki cen na różne gatunki krzewów i kwiatów.

Kupujemy świeże pomidory i bazylię. Więcej warzyw
i owoców będzie można kupić w lipcu, gdy sezon osiąga swój szczyt.

Farma zaopatruje w warzywa, owoce i kwiaty, wiele lokalnych sklepów i marketów, zawozi również swoje zbiory do wybranych miejsc sprzedaży w Nowym Jorku.

Obok znajduje się farma konna – Silver Rock Farm, wymarzone miejsce na naukę jazdy konnej. Zaglądamy na farmę. Nastolatki siodłają konie. Będą przychodzić codziennie na lekcje. Zaczęły się wakacje w siodle.

Więcej informacji o farmie i stadninie na ich stronach: www.vanhoutenfarms.com i www.silverrockfarm.com

W hrabstwie Rockland, które odwiedzamy, naturalne warzywa i owoce możemy kupić w tych miejscach:

HAVERSTRAW FARMERS’ MARKET
Niedziele 9.00-13.00
Od 17 czerwca do 23 listopada.
Haverstraw Village Hall przy Maple Ave.

NEW CITY FARMERS’ MARKET
Środy 9.30 – 14.00
Od 13 czerwca do 21 listopada.
New Hempstead Ave & Main St., New City

NYACK FARMERS’ Market
Czwartki 8.00- 14.00
12 maja do 23 listopada.
Main Street, Nyack

PIERMONT FARMERS’ MARKET
Niedziele 9.30 – 15.00
Od 5 czerwca do 20 listopada.
Róg Piermont Ave. & Ash Street
Piermont, NY

SPRING VALLEY FARMERS’ MARKET
Środy 8.30 – 16.00
Od 16 lipca do 16 listopada.
North Church Street, Spring Valley

SUFFERN FARMERS’ MARKET
Soboty 8.30 – 1.00
Od 11 czerwca do 19 listopada.
Orange & Lafayette Avenues

VALLEY COTTAGE FARMERS’ MARKET
Wtorki 9.00 – 14.00
Od 12 czerwca do 20 listopada.
1 New Lake Rd, Valley Cottage

WARTO WIEDZIEĆ:

Wiele farm prowadzi różnego rodzaju programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nauczyciele wraz
z dziećmi, w ramach określonego przedmiotu, mają możliwość przeprowadzenia lekcji na farmie, uczniowie mogą czynnie uczestniczyć w pracy na roli, sadzić, plewić i nawozić czy uczestniczyć w zbiorach. Wybrane farmy przyjmują również wolontariuszy, którzy za swoją pracę mogą otrzymać dodatkowe, potrzebne punkty na studia, oferują też praktyki studentom, potrzebne do zaliczenia na uczelni.

Danuta Świątek, Marta Kustek
Zdjęcia: Andrzej Cierkosz

Polecamy również:

“Zdrowa, ekologiczna żywność dla polskich rodzin w USA!”

Poprzedni artykuł„Ptasia toaleta”
Następny artykułNocne swingowanie w Lincoln Center. 26 czerwca – 14 lipca.