.

Jeżeli czasem wydaje się nam, że świat wsiadł do super ekspresowego pociągu, nie nadążamy za jego rozwojem, coraz nowszymi technologiami i zmianami w naszym życiu, mamy receptę na to, by cały ten proces nieco przyhamować i złapać oddech.

Należy wówczas wejść na fejsbukowe Klimaty Podlasia Jerzego Rajeckiego, lub na nasz portal, na których znajdziecie zdjęcia mające magiczne oddziaływanie. Autorowi udało się na nich zatrzymać czas, pokazać świat, który wielu z nas jeszcze bardzo dobrze pamięta i niejednokrotnie w podobnym się wychowywało.

Świat ujmujący w swojej prostocie, jasny w przekazie, który wręcz zaskakuje tym, że cywilizacyjny pęd jeszcze tutaj nie dotarł. Na podlaskich fotografiach wciąż istnieją kaflowe piece, w których wypieka się swojski chleb, wozy zaprzężone w konie, nie traktory, ściągają kopy siana ze skoszonych pachnących łąk, dzieci bawią się razem na piaszczystej wiejskiej drodze bez telefonów w ręku, a mieszkańcy odwiedzanych podlaskich wiosek wolny czas spędzają nie przed telewizorem, a często przed domem obserwując tętniącą życiem naturę.

Tego typu miejsca odchodzą powoli z naszej rzeczywistości, wywołują u wielu z nas nostalgię i tęsknotę za czasami, w których choć pracowało się ciężej, to świat wydawał się łatwiejszy do interpretacji, spokojniejszy, zharmonizowany z rytmem natury i jakby pogodniejszy.

Zapraszamy więc do częstego odwiedzania nie tylko samych zdjęć Jerzego Rajeckiego, ale także podlaskich wiosek, których jest tak wspaniałym promotorem.

Marta Kustek

Fot. Jerzy Rajecki

Fb https://www.facebook.com/Klimaty-Podlasia-710595632710041/

Poprzedni artykułSeal of Biliteracy – czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce…