Każdego roku Komitet Rodzicielski naszej Polskiej Szkoły Dokształcajacej w Lakewood , NJ organizuje dla dzieci wycieczki do różnych miejsc. Jednak ta ostatnia, wycieczka do Waszyngtonu, która odbyła się w sobotę, 12-go marca, była szczególna. A wszystko dlatego, że wyjazd ten był niespodzianką, przygotowaną przez dyrektor naszej szkoły, Katarzynę Pawkę. Sponsorem zaś był zaprzyjaźniony ze szkołą od lat, pan Mirosław  Kwiatek.

W marcu w naszej szkole odbywały się konkursy o Janie Pawle II, a wycieczka była nagrodą dla wszystkich, którzy brali w nich udział. Możliwości było wiele: konkurs plastyczny, muzyczny, dyktando, quiz lub prezentacja power point. Każdy uczeń, nawet ten najmłodszy mógł wykazać się w wybranej kategorii. Celem było wyłonienie grupy dzieci, które reprezentować będą naszą szkołę podczas drugiego Festiwalu Szkół Polonijnych, 17 kwietnia w Clark. Nauczyciele, którzy zajęli się koordynacją konkursów otrzymali również możliwość bezpłatnego wzięcia udziału w wycieczce.

Z parkingu szkolnego wyruszyliśmy o 5.30 rano. Mimo tak wczesnej pory na twarzach dzieci i dorosłych nie brakowało uśmiechu. Czekała nas długa, bo czterogodzinna podróż, ale podekscytowani,  nie obawialiśmy się tego długiego czasu. Nauczyciele mieli za zadanie przygotować krótkie informacje i ciekawostki dotyczące miejsc, które planowaliśmy zobaczyć. Połączylismy więc przyjemne z pożytecznym i opowiadaliśmy dzieciom o tym, co zobaczą w Waszyngtonie.

 

Bazylika Niepokalanego Poczęcia
Bazylika Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie

Kiedy już dotarliśmy do Waszyngtonu, naszym pierwszym przystankiem była Bazylika Niepokalanego Poczęcia, gdzie ku naszemu zaskoczeniu zobaczyliśmy, jak wiele w niej polskości, a to za sprawą znajdującej się tam w górnej części kościoła Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej.

W apsydzie kaplicy mieści się ołtarz, a za nim w głębi kopia Obrazu Jasnogórskiego, w łuku przed apsydą widnieje napis: OUR LADY OF CZĘSTOCHOWA PRAY FOR US.

Na lewej ścianie rozwieszony jest kolorowy arras przedstawiający chrzest Mieszka I w 966 roku, kaplica wzniesiona została właśnie na pamiątkę tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce (966 – 1966), a nad nim wyryty w kamieniu napis: BOGURODZICA DZIEWICA.

 

IMG_9603
IMG_9604

 

Po przeciwległej stronie wisi arras z królem Janem Kazimierzem ogłaszającym (l kwietnia 1656) Maryję jako Królową Polski. Nad nim napis: KRÓLOWO POLSKI MÓDL SIĘ ZA NAMI. Są to jedyne przedstawienia wykonane na tkaninie w całym sanktuarium. Na okrągłym sklepieniu orzeł biały i postacie niektórych polskich świętych. Kaplicę oddano do użytku 3 maja 1964 r. a odnowiono we wrześniu 1989 roku.

 

IMG_9588

 

IMG_9600

 

Celem naszej wycieczki było Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, ale oprócz niego zaplanowaliśmy również odwiedzić grób Jana Karskiego, przejechać główną ulicą miasta oraz spotkać się z ambasadorem RP panem Ryszardem Schnepfem.

W autokarze dzieci dostały książeczki z zestawem pytań o Janie Pawle II, które podczas zwiedzania muzeum miały uzupełnić. Dzięki temu, jeszcze z większym zaciekawieniem przyglądały się wystawie, odszukując informacji będących odpowiedzią na kolejne pytania.

 

IMG_9666

 

IMG_9669

 

Sanktuarium wywarlo na nas wszystkich ogromne wrażenie. Zostalo założone przez Rycerzy Kolumba w 2011 roku, a w 2014 podniesione do rangi narodowego sanktuarium przez Amerykańską  Konferencję Biskupów Katolickich.

Na powierzchni około 16000 stóp kwadratowych znajduje się wystawa „Dar życia: Życie Św. Jana Pawła II”, która pozwala pielgrzymom zagłębić się w życie i nauki  papieża i świętego. Zabiera w duchową podróż przez wczesne lata Karola Wojtyły, okres dojrzewania, powołanie na kapłana i biskupa podczas najbardziej mrocznych lat XX wieku.

Wędrując z sali do sali obejrzeliśmy przepiękne zdjęcia, kolekcje rzeczy osobistych, takich jak narty, buty, sutanna, mnóstwo fotografii i listów. Dzięki interaktywnym częściom wystawy, również mniejsze dzieci były wszystkim bardzo zainteresowane. Najcenniejszym eksponatem były dwie relikwie pierwszego stopnia: ampułka z krwią papieża podarowana przez Eminencję Kardynała Stanisława Dziwisza, Arcybiskupa Krakowa i osobistego sekretarza Jana Pawła II oraz kawałek zakrwawionej sutanny, w którą ubrany był Ojciec Święty w dniu zamachu na jego życie.

 

IMG_9700

 

 

IMG_9690 IMG_9685

 

Podczas zwiedzania wystawy mijaliśmy wielu pielgrzymów, zamyślonych i wpatrzonych w twarz Ojca Świetego. Patrząc na nich, odczuliśmy mocno, że Jan Paweł II, który wydawał się nam zawsze taki nasz, polski, jest tak naprawdę ukochanym papieżem również dla ludzi na całym świecie. Po duchowej wyprawie śladami Ojca Świętego udaliśmy się do przepięknej Kaplicy ozdobionej mozaikami światowej sławy artysty, Ojca Marko Iwana Rupnika.

Po posiłku udaliśmy się na kolejny etap naszej wyprawy, przejeżdżając przez główną ulicę miasta i oglądając jego najważniejsze miejsca: Biały Dom, Capitol, Lincoln Memorial Instytut Smithsona i inne.

Kolejnym przystankiem była Ambasada RP. Do zaplanowanego spotkania z ambasadorem nie doszło, ale udało nam się, dzięki uprzejmości pracowników ambasady, zobaczyć przepiękne wnętrza budynku oraz poznać jego  historię. Ciekawość uczniów wzbudził podarowany przez Jana Ignacego Padarewskiego fortepian, na którym do tej pory grają pianiści podczas organizowanych przez placówkę koncertów. Miłym akcentem był przygotowany specjalnie dla nas słodki poczęstunek.

 

IMG_9722

 

IMG_9801

 

IMG_9755

 

Ostatnim punktem naszej wyprawy był grób Jana Karskiego, obywatela Polski i Stanów Zjednoczonych, honorowego obywatela Izraela, odznaczonego polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. „Tak bardzo zasłużony, a jednocześnie niesamowicie skromny człowiek” – przypomniała nam pochylona nad grobem pani dyrektor.

 

IMG_9858

 

nad grobem

 

Przed nami kilka godzin drogi powrotnej, jednak mimo bardzo aktywnego dnia nie czuliśmy zmęczenia. Śpiewaliśmy piosenki, rozmawialiśmy, oglądaliśmy stare nagrania z impez szkolnych, rozpoznawaliśmy starszych uczniów podczas występów.

W takich dobrych nastrojach wróciliśmy do Lakewood. To, o czym dowiedzieliśmy się w trakcie tej wyprawy, z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Anna Szymańska

Zdjęcia: Archiwum Polskiej Szkoły w Lakewood, NJ

 

IMG_9642

 

uczestnicy

Poprzedni artykuł„Pielęgnujcie swoją polskość” – wywiad z Konsul Generalną Urszulą Gacek
Następny artykułPolonicus – doroczne spotkania młodych Polaków na Dolnym Śląsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj