Jeżeli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać – mawiał Walt Disney. Dziś realizuję moje marzenia – co więcej – moimi marzeniami zaraziłam innych. Ruszają pełną parą przygotowania do koncertu „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek”. Organizatorem projektu jest Polska Szkoła im. św. Stanisława Kostki w Wallington. 

Dzisiaj jest ważny dzień. Pierwsza próba chóru składającego się z dzieci ze szkół polonijnych. W sercu niepokój. Jak wielu odpowie na zaproszenie? Czy spodobają się im piosenki? Przeciez to trudny repertuar, mówiący o tak strasznych i odległych czasach… Czy dzieci urodzone w Stanach w XXI wieku zrozumieją ducha walczącej Warszawy, tragedię Sybiru i Katynia, okrucieństwo getta i dramat żołnierzy wyklętych? 

.

.

Godzina 9am. W audytorium czeka już ks. dr Tadeusz Mierzwa, który jest dyrektorem muzycznym projektu i dyrygentem. Powoli przychodzą dzieci wraz z rodzicami. Na ich twarzach uśmiech i podekscytowanie, które i mnie się udziela. Cieszę się, że tak wielu odpowiedziało na zaproszenie. Są z nami uczniowie z Lyndhurst, Passaic, Garfield, a nawet z Linden. Razem z uczniami z naszej szkoły jest 26 chórzystów! Najpierw „rozgrzewka”, czyli śmieszne ćwiczenia na rozgrzanie strun głosowych. 

.

.

Dzisiaj na warsztatach przerobiono 4 piosenki: „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku”, „Chłopcy silni jak stal” i „Pałacyk Michla”. Teksty trudne i może do końca niezrozumiałe, ale w śpiewie słychać radość i entuzjazm. Wszyscy ciężko pracują i słuchają wskazówek. Próba przebiegła dobrze, zrealizowaliśmy wszystko, co było zaplanowane, dzieci spisały się znakomicie. A jak nam poszło, możecie usłyszeć na załączonych filmikach. 

Już dziś zapraszamy na koncert, który odbędzie się 25 września 2022 o godz. 3pm w Felician College, Lodi, NJ.

.

Agnieszka Kasprzak

Poprzedni artykuł„Nadzieja bez granic” – konkurs literacki
Następny artykułPolonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie”

1 KOMENTARZ

  1. Z całego serca gratuluje! To wspaniale, ze młodzież polonijna podtrzymuje tradycje śpiewu patriotycznych pieśni i piosenek. Z daleka od kraju brzmią one szczególnie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj