W spotkaniu na temat dwujęzycznego programu wzięli udział m.in. (od lewej): Barbara Falkowska, polska nauczycielka z PS 71, konsul generalny Maciej Golubiewski, Indiana Soto, dyrektorka PS 71, Adam Skarżyński, prezes Adam’s European Contracting i Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła.

Jest już niemal pewne, że od września uczniowie PS 71 na Ridgewood będą mogli korzystać z dwujęzycznego nauczania. W najbliższych tygodniach wyjaśni się, czy będzie to Dual Polish Language Program, czy Transitional Bilingual Education, czy może nawet ruszą oba
programy. Ideę angielsko-polskich klas popiera Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

„Głównym zadaniem Wydziału ds. Współpracy z Polonią i Dyplomacji Publicznej jest wspieranie Polonii oraz polonijnych inicjatyw, a szczególnie tych związanych z edukacją. Tak więc tutaj mamy bardzo duże pole do popisu, ponieważ Dual Polish Language Program wpisuje się w nasze priorytety” – stwierdził konsul generalny Maciej Golubiewski po spotkaniu dotyczącym uruchomienia dwujęzycznego programu nauczania w szkole publicznej PS 71 na Ridgewood. Jednocześnie przyznał, że Konsulat Generalny w Nowym Jorku w miarę swoich możliwości będzie
wspierał ten program, jeżeli tylko uda się go uruchomić.

„Ta współpraca będzie zależała tylko i wyłącznie od kreatywności i wyobraźni partnerów, z którymi konsulat może współpracować, żeby tworzyć ciekawe rzeczy dla dzieci i dla ich rodziców” – stwierdził konsul generalny, który był gospodarzem spotkania dotyczącego wprowadzenia dwujęzycznej edukacji w szkole na Ridgewood. Odbyło się ono, w piątek, 16 lutego, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Wzięli w nim udział: Indiana Soto, dyrektorka PS 71, i polska nauczycielka z tej szkoły Barbara Falkowska, wicekonsul Alicja Tunk, Adam Skarżyński, prezes firmy Adam’s European Contracting z asystentką Dominiką Majewską oraz Andrzej Cierkosz, prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła, który był inicjatorem zarówno dwujęzycznego programu w PS 71,jak i spotkania w konsulacie. W trakcie prawie godzinnej dyskusji wszyscy jej uczestnicy mogli zapoznać się zasadami dotyczącymi wprowadzenia dwujęzycznych programów oraz ich rodzajami i zaletami, a także stopniem zaawansowania całego procesu w szkole na Ridgewood, o czym opowiedziała jej dyrektorka Indiana Soto. Rozmawiano także o różnych formach współpracy pomiędzy instytucjami i firmami reprezentowanymi przez osoby uczestniczące w dyskusji. Z zapewnień dyrektorki PS 71 wynika, że jeszcze w marcu, po jej spotkaniu z nowojorskim Wydziałem Edukacji będzie wiadomo, który z programów – Dual Polish Language Program czy też Transitional Bilingual Education
– będzie mógł być wprowadzony w szkole na Ridgewood, bo to, że od września w placówce tej pojawi się dwujęzyczna angielsko-polska forma nauczania, jest już niemal pewne. Teraz na podstawie liczby kwalifikujących się uczniów nowojorski Wydział Edukacji zadecyduje o
rodzaju programu. Obecnie jest ponad 40 dzieci, których rodzice są zainteresowani dwujęzycznymi klasami. Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci uczęszczały do dwujęzycznych klas, cały czas mogą zgłaszać swoje zainteresowanie w sekretariacie PS 71.

 

Dyskusja na temat Dual Polish Language Program w PS 71 odbyła się w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Siedzą od lewej: Adam Skarżyński, prezes Adam’s European Contracting, Barbara Falkowska, polska nauczycielka z PS 71, Indiana Soto, dyrektorka PS 71, konsul generalny Maciej Golubiewski, Andrzej Cierkosz (odwrócony tyłem), prezes Fundacji Dobra Polska Szkoła oraz wicekonsul Alicja Tunk –

Wszyscy uczestnicy dyskusji w konsulacie byli bardzo zadowoleni z jej efektów. „Spotkanie było wyjątkowe, ponieważ jednym z elementów, na których się skupiliśmy, a na co zwraca również uwagę nowojorski Wydział Edukacji, był sposób stworzenia silnej współpracy z lokalną społecznością – podkreśliła Indiana Soto w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”. – Dyskutowaliśmy także, w jaki sposób możemy współpracować z konsulatem oraz wpłynąć na to, by uczniowie mieli większe osiągnięcia” – dodała dyrektorka PS 71.

„Było to bardzo ciekawe i owocne spotkanie. Widać, że wszyscy są zainteresowani wprowadzeniem tego programu i są mu przychylni” – stwierdził Adam Skarżyński. Zapewnił też o swojej gotowości do finansowego wsparcia programu oraz wydarzeń z nim związanych.

Zadowolony był również Andrzej Cierkosz, który podczas spotkania mówił o różnych akcjach, jakie dla dzieci uczących się w PS 71 może zorganizować Fundacja Dobra Polska Szkoła, a także o pomocy, jaką dwujęzycznym nauczycielom z Ridgewood proponują pedagodzy ze szkół w
Chicago, gdzie tego typu programy istnieją ponad 7 lat.

„Dla mnie jako osoby, która zainicjowała te działania, bardzo ważne było, aby każdy z nas mógł zobaczyć, że nie jest osamotniony w swoich działaniach. I to nam się udało” – podkreślił Cierkosz dodając, że „bardzo ważnym elementem spotkania była obecność Adama Skarżynskiego i jego decyzja o objęciu, wspólnie z Dobrą Polską Szkołą, patronatu nad Dual Polish Language Program w PS 71”. „Jako właściciel największej polskiej firmy budowlanej w Stanach Zjednoczonych na pewno będzie on dużym wsparciem finansowym, co jest szczególnie ważne przy powstawaniu tego programu” – stwierdził Cierkosz.

Indiana Soto dodała, że pomoc związaną z wprowadzeniem dwujęzycznego programu zaoferowała jej także dyrekcja PS 34 z Greenpointu, gdzie Dual Polish Language Program wprowadzono trzy lata temu. Właśnie na jego temat, a także zalet wynikających z dwujęzyczności Fundacja Dobra
Polska Szkoła kręci film dokumentalny, który niebawem zostanie wyemitowany przez TV Polonia oraz znajdzie się na portalu tej fundacji.

 

Wojtek Maślanka

FOTO: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Artykuł ukazał się pierwotnie w Nowym Dzienniku.

Poprzedni artykułPożegnanie mamy w sztuce
Następny artykuł„Nie trzeba się martwić” – radzi 101-letnia pani Kazimiera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj