Fot. iStock
Fot. iStock

 

Redakcja naszego portalu za każdym razem bardzo się cieszy, gdy przychodzą ciekawe pomysły od samych nauczycieli wspomagające rozwój dzieci w polonijnych szkołach. Przecież właśnie oni wiedzą najlepiej czego potrzebują ich uczniowie! Tym razem chcemy zaprezentować Państwu autorski projekt Marty Wesołowski z Copiague, NY zachęcający do czytania dzieciom.

„W ramach kampanii ‘Cała Polonia czyta dzieciom’ stworzyliśmy program, wspierający czytanie wśrod najmłodszych przedstawicieli Polonii” – mówi Marta, właścicielka i dyrektorka Kids Academy oraz nauczycielka w Szkole im. Z. Herberta w Copiague, NY. – „Program skierowany jest do przedszkolaków w wieku od 2 do 6 lat oraz ich rodziców.”

Program wygląda imponująco i jest do wykonania, pod warunkiem, że nauczyciele i rodzice będą wspólnie działać. Poniżej przedstawiamy szczegóły projektu.

Portal Dobra Polska Szkoła z przyjemnością patronuje jego realizacji i zachęca wszystkie polskie szkoły oraz polonijne organizacje, ktore organizują spotkania dla dzieci, do korzystania z pomysłu Marty Wesołowski i do dzielenia się doświadczeniami w czasie jego realizowania na naszych łamach.

Czekamy na Wasze relacje!

Redakcja DPS

 

„Wiosna z książką”

 

Marzec – zapraszamy czytających gości (znane w środowisku lokalnym osoby, rodziców, dziadków). Przygotowujemy inscenizacje znanych opowiadań oraz wierszy.

Przedszkolaki otrzymują „Kalendarz – Wiosna z Książką” i ogłaszamy rodzinny maraton czytelniczy, polegający na codziennym czytaniu książek i zapisywaniu tytułu oraz czasu czytania książeczki.

Ruchoma Biblioteczka – do stworzenia biblioteczki potrzebujemy: krzesło plażowe lub inne dowolne, pudełeczko („Baśniowe Pudełko” ) wypełnione książkami, wygodne poduchy.

„Baśniowe Pudełko” – dzieci wraz z rodzicami mogą przynieść książeczki, które chcieliby sami wypożyczyć swoim przyjaciołom.

„Karty Biblioteczne” – przedszkolaki otrzymają karty biblioteczne, na podstawie których będą mogły wypożyczać książki do domu.

Kwiecień – dzieci wykonują własne książeczki. Nauczyciele przygotowują rożnorodne materiały plastyczne (do swobodnego wyboru przez dzieci). Dzieci wykonują książeczki i prezentują je „czytając” na forum grupy.

Nauka piosenki pt.”Ta książeczka mała”, na melodię Krakowiaka.

Ta książeczka mała
Świat nam pokazała,
Wierszy nauczyła,
Bardzo mądra była.

W podróż nas zabrała,
Bajkę przeczytała,
Bo dla milusińskich
Moc obrazków miała!

My czytać lubimy
Wiedzę poznajemy
i się nie chwalimy,
że mądrzy będziemy!

Czyta z nami mały,
Czyta z nami duży,
Bo wspólne czytanie
dobrą przyszłość wróży!

18 kwietnia – Księgarnia Polskich Książek z wizytą w Copiague. Z okazji Światowego Dnia Książki w Polskiej Szkole w Copiague o godz. 11:00 – 15:30 będzie można kupić książki zamówione specjalnie na tę okazję. W tym dniu odbędzie się również finał konkursu czytelniczego klas starszych.

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Wizyta specjalnego gościa, który przeczyta nam ciekawą historię. Poznajemy piosenkę i choreografię „Mol Książkowy.”
Przedszkolaki własnoręcznie wykonują zakładki do książek oraz korony z napisem „Kocham Czytanie”.
Dzień ten kończy się Paradą „Moli Książkowych” i wręczeniem drobnych upominków.

Maj – pogadanka z rodzicami na temat wartości płynących z czytania. Podkreślenie roli czytania w procesie wychowawczym. Wręczenie Dyplomów i upominków przedszkolakom biorącym udział w programie „Wiosna z Książką”.

Sponsorami akcji „Wiosna z książką” w Copiague, NY są: PSFCU – oddział w Copiague, Polska Szkoła im. Z. Herberta w Copiague, Kids Academy, Euro Deli.

Poprzedni artykuł„Zaproszenie do Polski!” – IV edycja konkursu „Być Polakiem” dla polonijnej młodzieży
Następny artykułZima w Forest Park w Nowym Jorku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj