Polonicus

 

16 lipca 2016r., już po raz ósmy, na Dolnym Śląsku rozpoczął się Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS. Przez dwa tygodnie młodzi Polacy, mieszkających poza granicami kraju, poznawać będą historię i kulturę Polski oraz ojczysty język. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Organizatorem Zlotu jest Wrocławska Fundacja Edukacji Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej FREYA.

Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS jest przedsięwzięciem cyklicznym, na którym spotyka się polska młodzież z całego świata. Co roku w Zlocie bierze udział ponad 120 osób z wielu krajów świata, między innymi z USA, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Włoch, Francji, Irlandii oraz Polski.

W programie naszego Zlotu stałym elementem jest blok edukacyjny: zajęcia z języka polskiego, polskiej historii i kultury. – mówi Małgorzata Czaicka-Moryń, prezes Wrocławskiej Fundacji FREYA. To bardzo ważne dla młodych Polaków mieszkających z dala od kraju swoich przodków, aby mogli mieć z nim bezpośredni związek. Poprzez kontakt z rówieśnikami z różnych części świata, młodzież może dzielić się swoim doświadczeniem, przeżyciami, a także budować nic porozumienia niezależną od politycznych granic.

Pierwsze dwa dni Zlotu odbywają się we Wrocławiu, następnie 12 dni uczestnicy spędzą w Łężycach. Podczas dwóch tygodni uczestnicy  Zlotu, oprócz bloku edukacyjnego, biorą udział w zajęciach artystycznych, rękodzielniczych oraz sportowych. Dodatkowo na uczestników Zlotu POLONICUS czekają wycieczki, dyskoteki i wędrówki po górach. Corocznie młodzi Polacy spotykają się z gośćmi specjalnymi, między innymi żołnierzami, pisarzami i muzykami.  Zajęcia prowadzone są przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z młodzieżą.

W Zlocie biorą udział uczestnicy indywidualne i grupy zorganizowane. Do naszych stałych ośrodków partnerskich należą Misja Katolicka w Hanowerze, Ambasada RP w Moskwie, Szkolny Punkt Konsultacyjny w Rzymie, Szkoła Polska w Clonmel (Irlandia), Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz wiele innych ośrodków.

POLOICUS został objęty patronatem medialnym przez Radio RAM, portal Polacy we Wloszech oraz portal Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku.

Więcej informacji:

Małgorzata Czaicka-Moryń

m.czaicka@interia.pl

tel: 602 177 158

www.freya.org.pl
https://www.facebook.com/Fundacja.Freya/
https://www.facebook.com/Polonicus-1616265871995508/?fref=ts

Poprzedni artykułDostrzegać w szarej rzeczywistości piękno dnia codziennego czyli Wakacje z Panem Bogiem 2016
Następny artykułMoim językiem jest dwujęzyczność

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj