wolontariatZbliża się I Poloniny Dzień Dwujęzyczności w USA (10 października) i z nim okazja, by uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich w większym stopniu zaczęli angażować się w polonijne imprezy kulturalne na zasadzie wolontariatu. Jednym z pomysłów  Dekalogu polonijnego rodzica, opracowanym przez nasz portal, jest właśnie wolontariat jako narzędzie do dwujęzyczności młodego człowieka. Wolontariat w czasie I Polonijnego Dnia Dwujęzyczności  jest również szansą na wypracowanie godzin społecznych tzw. community service, potrzebnych w amerykańskich szkołach.

Każdy dystrykt szkolny rządzi się swoimi prawami i nie ma jednakowej liczby potrzebnych godzin społecznych dla każdego. Ale wiadomo, że uczeń klasy gimnazjalnej od 7 do 8, który jest nie tylko bardzo dobrym uczniem, ale również angażuje się w życie społeczne na zasadzie wolontariatu, może zostać członkiem prestiżowej organizacji National Junior Honor Society (NJHS), a uczeń szkoły średniej może należeć do National Honor Society (NHS). Czyli mowa o zajęciach dla ambitnych.

Najczęściej przez uczniów szkół gimnazjalnych są oblegane podstawowe szkoły publiczne, by zaliczyć godziny społeczne, w ramach których starsi uczniowie zajmują się młodszymi podczas, gdy ich rodzice uczestniczą w zebraniach komitetów rodzicielskich, czy w trakcie innych imprez. W bibliotekach publicznych pomagają starsi uczniowie młodszym w odrabianiu zadań domowych. Kto pierwszy ten lepszy w znalezieniu miejsca na wypracowanie społecznych godzin.

Dlaczego nie zaangażować się w I Polonijny Dzień Dwujęzyczności, który będzie celebrowany w różnych ośrodkach życia polonijnego, m. in. w Nowy Jork, Mahwah, NJ, Bostonie, MA, czy Denver, CO? Korzyści z tego płynących jest wiele. Przede wszystkim obcowanie człowieka z człowiekiem, pozwala na rozwijanie umiejętności życia w społeczeństwie, a nie we wykreowanym przez siebie świecie Instagramu i Facebooka.

Wolontariat jest bezpłatną pracą na rzecz innych, co nie oznacza bezinteresowną, bo z pomocy innym płynie satysfakcja, zyskuje się przyjaciół i znajomych, zdobywa  nowe doświadczenia i umiejętności. Pomagając przy organizacji wydarzeń z okazji I Polonijnego Dnia Dwujęzyczności dzieci i młodzież będą mieć dodatkową okazję, by rozwijać i wzbogacać język polski, a także świadomość przynależności do polskiej kultury. Będą mogli zaprezentować swój projekt na temat wybitnych osiągnięć Polaków w USA i na świecie lub pomóc przy stoiskach zajęć dla małych dzieci. Dwujęzyczność i dwukulturowość jest bogactwem każdego człowieka.

Zainteresowanych wolontariatem młodych ludzi prosimy o kontakt z redakcją naszego portalu: redakcja@dobrapolskaszkola.com lub tel. +347 475 8966.

 

Danuta Świątek

 

 

logo_MSZWydarzenia w ramach I Polonijnego Dnia Dwujęzyczności są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z  Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”
Sponsorem lokalnym jest kancelaria adwokacka The Platta Law Firm.

Poprzedni artykułSzybciej szczęśliwy niż happy?
Następny artykuł„Myśl o tym co masz, nie o tym czego ci brakuje”
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj