Child listeningTemat kompleksowy: „Ja i inni”
Temat dnia: „Umiem uważnie słuchać”

Cele:

– rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania,
– zrozumienie i wykonywanie poleceń,
– wzbudzenie zaufania do innych,
– używanie precyzyjnych określeń dotyczących kierunków w przestrzeni,
– dostosowanie się do sytuacji wymagającej współpracy.

Pomoce:

Koperty, kolorowy papier z szablonem serduszek, nożyczki, chustki
do zawiązywania oczu, mazaki, sztalugi, papier dużego formatu na jedną parę, dzwoneczek, tor przeszkód ułożony z różnych przedmiotów, kartoniki
z poleceniami, małe karteczki.

Przebieg:

Zabawy integrujące:
− „Serduszka”
Każde dziecko otrzymuje kopertę. Wycina z papieru kolorowego
5 serduszek. Dzieci podchodzą do pięciorga wybranych przez siebie koleżanek i kolegów, których lubią i wkładają im do koperty jedno serduszko. Przy wręczaniu serduszek próbują powiedzieć obdarowanemu, za co je lubią.
− „Zaczarowany dzwoneczek”
Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Na dźwięk dzwoneczka stają
w miejscu i wykonują polecenie prowadzącego zabawę.

Przykłady poleceń:
– z rozpostartymi ramionami biegniemy przez salę,
– stąpamy boso po rozgrzanym piasku,
– leje jak z cebra, każdy bierze pod swój parasol dwie osoby itp.

Zabawy ćwiczące umiejętność aktywnego słuchania.

− „Zagubione kaczątko”
Dzieci rozchodzą się po sali, siadają na podłodze i zakrywają dłońmi usta. Jedno dziecko, które będzie szukać zaginionego kaczątka odchodzi na bok. W tym czasie dzieci ustalają, kto będzie poszukiwaną kaczką. Jego zadaniem będzie wydawanie dźwięków głośniejszych od pozostałych. Dziecko, które stało z boku, chodzi między kaczkami i przysłuchuje się, aby wskazać właściwą. Kiedy odgadnie siada obok zgubionego kaczątka, które teraz odchodzi na bok, aby za chwilę w taki sam sposób szukać następnej kaczki.

− „Posłuchaj co lubię, co mnie interesuje”
Jedno z dzieci opowiada o swoich zainteresowaniach, ulubionej bajce lub zabawie ze swoim przyjacielem. Pozostałe uważnie słuchają opowiadania, po czym mają powtórzyć to co opowiadał kolega.

– „Opowiem ci bajkę” – zabawa w parach.
Dzieci siedzą naprzeciw siebie i rozmawiają na temat ulubionej bajki. Następnie siadają do siebie tyłem i kontynuują dialog. Swobodne wypowiedzi na temat tego, kiedy lepiej im się rozmawiało, jak się czuły w czasie rozmowy plecami do siebie.

– Zabawa „Ciuciubabka”
Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko z pary ma zasłonięta oczy. Drugie prowadzi je pomiędzy przeszkodami za pomocą słów. Dziecko z zasłoniętymi oczami musi uważnie słuchać instrukcji kolegi, aby nie potknąć się o przeszkodę.

– „Rysowanie pod dyktando” – zabawa plastyczna
Jedno z dzieci jest malarzem. Drugie „dyktuje” mu, co ma namalować – odczytując proste polecenia z kartki. Po skończonej pracy dzieci porównują dokładność wykonanej pracy. Później następuje zmiana ról.

– „Słoneczko”- ułożenie listy zachowań pomagających w słuchaniu i przeszkadzających w odbiorze informacji.

– „Pakujemy plecak” – doskonalenie uważnego słuchania.
Nauczycielka rozpoczynająca zabawę mówi: „Jadę na wycieczkę i wkładam do plecaka … „ (np. termos). Kolejne dziecko powtarza za nauczycielką początek zdania i to co spakowała, oraz dodaje kolejną rzecz. Następne dzieci powinny wymienić poprzednie rzeczy w kolejności ich „pakowania” i dodać swoje.

Pożegnanie w kręgu „Iskierka przyjaźni”

Opracowała: Krystyna Badowska

Poprzedni artykuł” Jak z Mrożka… i nie tylko”
Następny artykuł„Bez złości mamy więcej radości – cz. 1” – scenariusz zajęć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj