Drugi dzień IV Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie (PASSH) oraz Fundację Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych, obfitował w spotkania na Google Meet z ciekawymi ekspertami w dziedzinie pedagogiki, psychologii i medycyny oraz z nauczycielami- pasjonatami. Międzynarodowe kontakty nie tylko pogłębiają wiedzę, ale również wzmacniają siłę do dalszego działania. 

Kilka wybranych i przydatnych informacji ze świętowania:

W trakcie spotkania ogłoszono wyniki Konkursu Cztery Pory Roku – scenariusze na ciekawe lekcje i nagrodzone osoby przedstawiły swoje prace.

Wyróżniono: Agatę Szklanny z Włoch za „Cztery pory roku w kuferku Adam Mickiewicza” – cykl 10 lekcji, Annę Bukowską z Anglii za „Sporty i zabawy zimowe” i Sabinę Mężyk z Łotwy  za „4 pory roku na talerzu- szlakiem tradycyjnych polskich wypieków”.

Organizatorzy konkursu zapowiedzieli, że wszystkie nadesłane scenariusze będą opublikowane w formie książkowej. Nauczyciele, którzy mają ciekawe scenariusze, mogą jeszcze je wysłać do organizatorów i zostaną one włączone do publikacji. 

Prace należy wysyłać na adres: nauczyciele@passhlondon.eu

Darmowe „Kompendium nauczyciela- psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy” (o którym pisaliśmy wcześniej) można pobrać tutaj:

Kompendium-nauczyciela-psychologiczne-i-pedagogiczne-aspekty-pracy-1.pdf (kompendiumnauczyciela.eu)

Można też zapisać się na darmowe szkolenia związane z kompendium i zakończone certyfikatami. Szkolenia można zrobić samodzielnie i w dogodnym dla siebie czasie.

Zapisy:

https://forms.gle/gcjkFk6GD7z8NAP87

Dr Agnieszka Kania z Katedry Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego zaproponowała listę książek, które poruszają tematy o tożsamości i patriotyźmie Polaka we współczesnych czasach.

Lista (redakcja sprawdziła grupy wiekowe, do których są skierowane publikacje):

 1. Poradnik małego patrioty” Marcin Przewoźniak, 6-9 lat
 2. „Jaki znak twój?” Michał Rusinek, dziecięce wierszyki
 3. „Cuda wianki” Marianna Oklejak, od 3 lat
 4. „Warszawa Stare i Nowe Miasto” Marianna Gal, dla dzieci i rodziców
 5. „Ada Judytka i zaginiony tałes” Agnieszka Suchowierska, od 5 lat
 6. „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” Anna Czerwińska-Rydel, od 7 lat
 7. „Kryształowe odkrycie, opowieść o Janie Czochralskim” Anna Czerwińska-Rydel, od 10 lat
 8. „Fotel czasu” Anna Czerwińska Rydel, od 8 lat
 9. „Piórem czy mieczem, opowieść o Henryku Sienkiewiczu” Anna Czerwińska-Rydel, od 8 lat
 10. „Listy w butelce, opowieść o Irenie Sendlerowej” Anna Czerwińska-Rydel, 9-13 lat
 11. „My dziewuchy, dziewczyny, historia w spódnicy” Anna Dziewit – Meller, 8-10 lat
 12. „Piastowskie Orły, 10 opowiadań z czasów Piastów”, Seria Zdarzyło się w Polsce, od 9 lat
 13. „Walka o wolność, 10 opowiadań z czasów rozbiorów, Seria Zdarzyło się w Polsce, od 9 lat
 14. „Gołąbki niepokoju” Kazimierz Szymeczko, od 8 lat,
 15. „Asiunia”, Joanna Papuzińska, od 7 lat
 16. „Mój tato szczęściarz” Joanna Papuzińska, od 5 lat
 17. „Dziadek niedźwiadek” Łukasz Wierzbicki, 6-12 lat
 18. „Ostatnie Piętro” Irena Landau, od 7 lat
 19. „Galop 44” Monika Kowaleczko-Szumowska, od 10 lat
 20. „Ty jesteś moje imię, opowieść o miłości Basi i Krzysztofa Baczyńskicj” Katarzyna Zyskowska-Ignaciak, dla młodzieży
 21. „Zbuntowane słowa” Joanna Papuzińska, 6-8 lat
 22. „Wilczek” Katarzyna Ryrych, od 8 lat
 23. „Teraz tu jest nasz dom” Barbara Gawryluk, od 8 lat
 24. „Moc Amelki” Barbara Gawryluk, od 9 lat
 25. „Wojna w Kuropatkach” Katarzyna Ryrych, od 9 lat
 26. „Chłopiec z Lampedusy” Rafał Witek, od 8 lat

Dr hab. Paweł Tański z Katedry Historii Literatury Polskiej i Tradycji Kulturowej Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedstawił sylwetkę poligloty, lingwisty i poety Bogumiła Andrzejewskiego (1922-1994). Ten wybitny naukowiec nie jest znany w środowisku Polonii amerykańskiej. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Był pionierem badań nad językiem somalijskim. Interesująca i inspirująca postać, o której warto uczyć w polonijnych szkołach. Profesor Tański zapowiedział, że postara się, by zebrać materiały o Andrzejewskim i opublikować je na specjalnie utworzonej stronie internetowej, tylko mu poświęconej, z której będzie można czerpać sprawdzone informacje.

Gratulacje dla organizatorów! Do zobaczenia za rok.

.

Redakcja

Poprzedni artykułTrwa (14-15 stycznia) IV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej
Następny artykuł Darmowy zeszyt lekturowy dla dzieci polonijnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj