radosne.dzieckoTemat kompleksowy: „Ja i inni”
Temat dnia: „Bez złości mamy więcej radości” – cz. I

Cele:
– opanowywanie i przezwyciężanie złości i agresji,
– rozpoznawanie przyczyn wściekłości i agresji,
– nawiązywanie nieagresywnych kontaktów,
– uświadomienie dzieciom, że przeżywanie złości nie jest niczym złym i nauczenie ich umiejętnego radzenia sobie ze złością tak, aby nikomu nie wyrządzić krzywdy.

Pomoce:
Płótno animacyjne, opowiadanie „Kiedy Kan- No- Mushi się obudzi” z książki „ Kiedy pani Złość przychodzi z wizytą” Erika Meyer- Glitzy, duży arkusz szarego papieru, loteryjka z początkami zdań, nagranie z kasety KLANZA „ Samolot”, kartka przedzielona linią na pół, czarne pisaki, kolorowe pisaki, baloniki.

Przebieg:

„Tratwa ratunkowa” – Zabawa integracyjna przy muzyce.
Dzieci próbują się zmieścić na coraz to mniejszej „tratwie” (płótno animacyjne).

„Start rakiety” – zabawa odreagowująca.
Zabawa przebiega w kilku etapach. Zaczyna się od tego, że dzieci:
– bębnią palcami po podłodze najpierw cicho i powoli, potem coraz szybciej i głośniej,
– uderzają płaskimi dłońmi również z natężającą się głośnością i we wzrastającym tempie,
– tupią nogami,
– cicho naśladują brzęczenie owadów, przechodzące aż do głośnego wrzasku,
– hałas i szybkość wykonywanych ruchów stopniowo rośnie dzieci gwałtownie wstają, wyrzucają z głośnym wrzaskiem ramiona do góry, rakieta wystartowała,
– powoli dzieci siadają na swoich miejscach, słychać tylko cichutkie brzęczenie, wszystko cichnie – rakieta znikła w chmurach.

„Kiedy Kan – No – Mushi się obudzi” – słuchanie opowiadania terapeutycznego czytanego przez nauczycielkę.
− rozmowa na temat treści

„Kiedy jestem wściekły” – rundka w kole.
Dzieci siedzą w kole. Mówią po kolei swoje imię i pokazują co robią, kiedy są wściekłe. Zabawa przebiega techniką „pakowania walizki”- tzn. każde następne dziecko musi powtórzyć imię i wyrażenie złości swoich kolegów zanim powie, jak ono się złości.

„Jak opanować złość?” – zapisanie w formie plakatu pomysłów na pozbycie się złości ( techniką słoneczka).

„Podróż do Krainy Wściekłości”.
− taniec naśladowczy wg pedagogiki zabawy „ Samolot”,
− słuchanie historyjki, w trakcie której dzieci wykonują czynności pokazywane przez nauczycielkę, wymyślają dodatkowe ruchy.

„Wściekłe początki zdania” – kończenie zdań.
Dzieci kręcą strzałką, następnie uzupełniają zdanie, które zostało przez nią wskazane.

„To mnie złości” – rysowanie przez dzieci- na połowie kartki czarnym pisakiem sytuacji, które powodują, że stają się wściekłe. Po skończeniu pracy dzieci składają swoje prace na stole czystą stroną do góry i dokładnie mieszają. Następnie poszczególne rysunki są odwracane i grupa próbuje zgadnąć, kto w danej sytuacji denerwuje się.

„Otrząsanie się ze złości” – zabawa odreagowująca.
− ćwiczenie w formie gestykulacji, mimiki, potrząsania ramionami, dłońmi, nogami, strącanie rękami złości z głowy, brzucha,
− klepanie po plecach, podawanie sobie dłoni, uśmiechanie się.

Zabawa „Głaskanie jeża”
Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko jest „jeżem” musi się „najeżyć” tzn. zwinąć w ciasny kłębek i spróbować, wyobrazić sobie, że jest urażone i zdenerwowane. Drugie dziecko usiłuje wydobyć partnera z tej izolacji. Może ono „jeża” głaskać, rozmawiać z nim, delikatnie przetaczać w jedną i drugą stronę. Nie wolno mu przełamywać siłą „najeżenia się”. Po pewnym czasie następuje zamiana ról.

„Nie będę zły, gdy…” – rysowanie kolorowymi pisakami na drugiej połowie kartki rozwiązania sytuacji wcześniej narysowanej czarnym pisakiem.

„Odlatujemy z Krainy Złości do Krainy Radości”.
Dzieci otrzymują balony, nadmuchują je. Dzieci próbują doprowadzić do ich pęknięcia poprzez siadanie na nich.

Opracowała: Krystyna Badowska

.

Poprzedni artykuł„Umiem uważnie słuchać” – scenariusz zajęć dla przedszkolaków
Następny artykuł„Jak szukać zgody?” – scenariusz zajęć dla najmłodszych