Prezentujemy 6 i ostatni odcinek z serii Polscy Studenci w Hunter College – jedynej szkole w systemie CUNY (City University of New York), która oferuje język polski i kursy z literatury i kultury polskiej. Dla studentów te krótkie i ciekawe notki biograficzne są ich pierwszymi tekstami w języku polskim, które zostały opublikowane w polonijnych mediach.

Nie wszyscy studenci dr Małgorzaty Pośpiech zdecydowali się napisać notki. Ale ci, którzy to zrobili, zapewne swoim przykładem zachęcą innych do pisania po polsku w następnych naszych wspólnych projektach.

Aby dobrze znać język polski, nie tylko trzeba mówić po polsku, ale także i pisać. Podwyższamy poprzeczkę polonijnym studentom języka polskiego poprzez właśnie zachęcanie ich do pisania na różne tematy w języku polskim i publikowania tekstów. Wyjątkowym walorem naszych 23 notek biograficznych jest otwartość ich autorów na podzielnie się wspomnieniami o Polsce, zawodowymi marzeniami i tym co lubią najbardziej robić na co dzień.

Byliśmy bardzo ciekawi kim są „nasi” studenci w Hunter. Ciekawość została częściowo zaspokojona. Poznałam ich też podczas zajęć na Zoomie. Ci młodzi ludzie chcą być związani z Polską, Polonią i chcą pracować w świecie dwujęzycznym, używając także języka polskiego.

W grupie studentów przedstawionych na naszym portalu są też osoby innych narodowości. Świetnie, że chcą uczyć się polskiego!

Wspieramy naszych polonijnych studentów!

Danuta Świątek

.

Alicja Harbacewicz

Alicja Harbacewicz

To mój ostatni rok w Hunter. Otrzymam dyplom z psychologii. Moja mama ukończyła studia magisterskie w Hunter. Zainspirowała mnie, bo przyjechała do Nowego Jorku w bardzo młodym wieku i tylko mówiła po polsku. Jeśli moja mama ukończyła studia, to ja też mogę i chcę, żeby była ze mnie dumna.

Zdecydowałam się na naukę polskiego w Hunter, bo chcę lepiej mówić po polsku. Nigdy nie chodziłam do polskiej szkoły, bo bardziej interesowałam się tańcem i gimnastyką. Z upływem czasu zaczęłam być coraz bardziej dumna z tego, że jestem Polką i chce zdobyć więcej wiedzy po polsku i o Polsce.

Mam bardzo miłe wspomnienia z Polski. Gdy byłam dzieckiem co roku wybieraliśmy się na wakacje do Polski. Pamiętam jak jeździliśmy nad morze. Bawiłam się z kuzynami w piaskownicy. Obchodziłam moje urodziny w Polsce, bo urodziłam się w lipcu. Chcę używać polskiego w mojej pracy jako psycholog i dlatego chętnie będę pomagać Polakom.

.

Samantha Beaver

Samantha Beaver

Jestem na drugim roku sociologii. W przyszłości chciałabym kontynuować studia prawnicze. Moja mama pochodzi z Polski, więc często odwiedzam ten kraj. Nigdy jednak nie przyswoiłam sobie języka polskiego w takim stopniu jakim bym bardzo chciała i dlatego uczę się polskiego w Hunter.

W wolnym czasie rysuję, używając programów komputerowych. Lubię robić portrety ludzi, czasami rysuję bohaterów filmów albo postaci z gier video i komiksów. Wiosną i latem gram również w siatkówkę i baseball.

.

.

Jakub Czachor

Jakub Czachor

Studiuję informatykę. Jestem na przedostatnim roku studiów w Hunter. Cieszę się, że mogę w szkole uczyć się języka polskiego, bo moi koledzy takiej szansy nie mają.

Pracuję też w aptece, gdzie rozmawiamy po angielsku i po polsku. Lekcje w Hunter pomagają mi lepiej komunikować się z Polakami. W wolnym czasie lubię jeździć na nartach i pływać.  

.

.

Ana Caricic 

Ana Caricic 

Mam 21 lat i  studiuję psychologię.  Język polski jest moim trzecim językiem. Znam angielski i serbski. Uczę się polskiego, bo mnie ten język zainteresował. Umiejętność mówienia po serbsku pomaga mi w nauce polskiego.

Co nie znaczy, że język polski jest łatwy. Serbski i polski to dwa różne języki. Ale mam dużą przyjemność w nauce polskiego. Jestem towarzyska i wolny czas spędzam na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi.

.

.

Jakub Łukasik

Jakub Łukasik

Mam 23 lata. Studiuję informatykę w Hunter College i po ukończeniu studiów chciałbym znaleźć pracę w cyberbezpieczeństwie. Interesuję się starymi samochodami, głównie z lat 80 i 90-tych, fotografią analogową i muzyką różnego gatunku. Mam dwa ukochane koty, ale chciałbym też mieć psa.

Uczę się polskiego, żeby poprawnie rozmawiać z moją rodziną. Urodziłem się w Lublinie, ale większość życia spędziłem w Nowym Jorku. W nauce języka polskiego najtrudniejsza jest dla mnie gramatyka. Zajęcia w Hunter bardzo mi pomagają, by poprawniej mówić i pisać. Nie mogę  doczekać się kiedy skończę studia i wreszcie wyprowadzę się z Nowego Jorku.

Poprzedni artykułSMOK (NIE) WIELKANOCNY
Następny artykułPolonijny uczeń na celującą ocenę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj