Krzysztof Czuj w mundurze młodszego oficera IV Pułku Strzelców Podhalańskich z Cieszyna

20 listopada z okazji Święta Niepodległości Polski odbyła się w Hackensack, NJ, uroczystość podniesienia polskiej flagi przed budynkiem siedziby władz powiatu Bergen, gdzie mieszka ponad 60 tys. osób polskiego pochodzenia.

„W imieniu prawie miliona mieszkańców powiatu Bergen, oddajemy hołd naszym polskim i polsko-amerykańskim przyjaciołom i celebrujemy ich osiągnięcia, a także ich dziedzictwo,” – odczytał w proklamacji, ustanawiającej 11 Listopada 2017  roku Dniem Niepodległości Polski, James J. Tedesco III, przewodniczący władz powiatowych (county executive).

W uroczystości, które odbywają się corocznie od 2012 r., wzięli udział lokalni przedstawiciele władz i politycy, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski i przedstawiciele polonijnej społeczności.  „Wprowadziliśmy nowy element do tegorocznych obchodów, którym jest artystyczny program w wykonaniu dzieci. Uczniowie ze Szkoły im. Kazimierza  Pułaskiego byli fantastyczni” – powiedział Michael Pagan, rzecznik prasowy w urzędzie władz powiatowych. – „Dzieci nawet uczyły mnie jak wymawiać „w” po polsku, a nie po angielsku w nazwiskach” – dodał.

Abigail Grochowski, Antoś Rzucidlo, Kacper Rzucidlo, Olivia Bazela, Jakub Gusciora, Victoria Gusciora deklamowali wiersze w języku polskim i angielskim. Pieśń, napisaną przez Jana Pietrzaka pt. „Żeby Polska była Polską” wykonała  Maya Gościak, przy muzycznym akompaniamencie jej taty.

„Wszystkim nam się bardzo podobało” – powiedziała Agnieszka Pogorzelska, dyrektor szkoły. – „Nasze  dzieci były po raz pierwszy zaproszone na tak doniosłą uroczystość. Była trema, ale i radość, a także duma. Wszyscy uczestnicy uroczystości w milczeniu wsłuchiwali się w słowa prezentowanych utworów. A podczas pieśni, pokazały się łzy w oczach wielu osób i wszyscy, którzy znają utwór, pomagali śpiewać refren” – dodała.  Szkołę reprezentowali również nauczyciele Magdalena Bojarojc, Beata Rzucidlo i Anna Ozga.

Jedna z plansz, przygotowanych przez K. Czuja

Co roku zaś hymny polski i amerykański śpiewa Chór Aria z Wallington, NJ. Inwokację wygłosił proboszcz Felix R. Marciniak z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington. Przywilej złożenia przysięgi na flagę amerykańską przypadł  Krzysztofowi Czujowi, polonijnemu rekonstruktorowi historycznemu, który również zaprezentował 12 planszy na temat ważniejszych faktów i wydarzeń historycznych z dziejów narodu i oręża polskiego od czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów do II wojny światowej. Jedna z fotografii szczególnie zwróciła uwagę dzieci i dorosłych, pokazująca polskiego żołnierza, który dzieli się swoją skromną racją żywnościową z dzieckiem na terenie Holandii. „Chciałem pokazać, żołnierza, który nie tylko walczy, ale również ma ludzkie odruchy serca. Zwyczajnie jest człowiekiem” – powiedział Czuj.  Nie zabrakło polskich weteranów, bo pojawili się przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. W uroczystości wzięła udział także przewodnicząca Legislatywy w powiecie Bergen, Tracy Silna Zur.

Podczas uroczystości wręczono specjalne wyróżnienia od władz powiatu za działaność na rzecz polsko-amerykańskiej społeczności Bogdanowi Chmielewskiemu, prezesowi i dyrektorowi wykonawczemu Polsko- Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Raymondowi S. Kovach, szefowi policji w Garfield, Jennie Olender, nauczycielce z Walligton Jr./Sr. Hig School  i Henrykowi Rybakowi, właścicielowi Piast Meats & Provisions.

 

 

„Uroczystość podniesienia flagi na jeden dzień jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu naszej wieloetnicznej społeczności i około 20 grup etnicznych w ten sposób celebruje swoje święto” – powiedział Pagan. Świętują  m.in. Włosi, Turcy i Irlandczycy.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: A. Pogorzelska, Biuro prasowe urzędu powiatowego w Hackensack

Poprzedni artykułWelcome to bilingual land where adventure is at hand
Następny artykułŚwięto Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj