W Akademii Języka Polskiego w Manchester przygotowania do apelu z okazji dziewięćdziesiątej dziewiątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę trwały od kilku tygodni. Uczniowie i nauczyciele spotykali się na wspólne śpiewanie „My Pierwsza Brygada”. Muszę przyznać, że nie wszyscy uczniowie byli z tego zadowoleni, wielu z nas wolałoby pograć dłużej w koszykówkę. 

Nad organizacją tej uroczystości czuwała nasza wychowawczyni, pani Justyna Bereza. Wspólnie całą klasą przygotowałyśmy wspaniałą prezentację multimedialną związaną z historią rozbiorów i odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Uczniowie zobaczyli wielu polskich bohaterów narodowych, między innymi Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego. Poznaliśmy też losy Polaków biorących udział w pierwszej wojnie światowej. To dzięki ich bohaterskiej postawie Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. 

 

G. Kisielewski, Z. Misztela i E. Wrażeń w wywiadzie z A. Bereza

 

Reżyserka uroczystości p. J. Bereza wraz z Aleksandrem

 

Czerwono-biały deser …

 

Apele w naszej szkole są zawsze miłym spotkaniem wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, a jednocześnie poszerzają naszą wiedzę i pomagają zrozumieć przeszłość. 

Tym razem, p. Justyna jak dobra wróżka wyczarowała dodatkowo patriotyczne kotyliony, te zainteresowały dzieci i młodzież, zaintrygowały kształtem i wymową. Miłym akcentem naszego spotkania było wspólne odśpiewanie wcześniej przygotowywanej Pieśni Legionów ” My Pierwsza Brygada”. Próby przyniosły oczekiwany efekt i wyszło nam całkiem dobrze.

Pani Justyna pamiętała również o zasadzie coś dla ciała coś dla ducha i przygotowała dla wszystkich pyszny – patriotyczny biało-czerwony deser.

11 listopada za nami i czas rozpocząć przygotowania do Jasełek i naszej tradycyjnej szkolnej wigilii, na którą już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy.

 

 

Gabriela Kisielewski

Klasa IX

Poprzedni artykułPodniesienie polskiej flagi w Hackensack
Następny artykuł„Marie Curie: The Courage of Knowledge” – chemia wg Noëlle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj