7 maja po raz pierwszy w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden, NJ, odbył się egzamin maturalny, który był przeprowadzony dwuetapowo. Do egzaminu dojrzałości, składającego się z części pisemnej i ustnej, przystapiło 9 uczniów.

Część pisemna rozpoczęła się kilka tygodni wcześniej, ponieważ uczniowie musieli napisać esej. Dużą popularnością wśród maturzystów cieszył się temat “Czy postawa Alka, Rudego, Zośki i innych harcerzy Szarych Szeregów może być dla Ciebie wzorem i przykładem do naśladowania?”. Drugi, chętnie wybierany temat to: “Moje 11 lat w polskiej szkole – jak środowisko szkolne, nauczyciele i patron Karol Wojtyła wpłynęli na moją  osobowość”. Również chętnie podjęli się tematu: „ Polskie hymny narodowe – porównanie: Bogurodzica, Hymn do miłości ojczyzny, Mazurek Dąbrowskiego. Czy zgadzasz się z wyborem obecnego hymnu narodowego?„. Jeden uczeń zaprezentował pracę pt: „Czym zasłużył się Adam Mickiewicz na pamięć narodu polskiego?”.

Wszystkie zaprezentowane prace były bardzo ciekawe, spójne, zarówno pod względem treści, jak i kompozycji. Bogate w słownictwo, zawierające głębokie refleksje, oparte na własnych przemyśleniach, czym niewątpliwie ujęli komisję egzaminacyjną tuż przed główną częścią matury.

Wysokim poziomem wiedzy wykazali się również na egzaminie ustnym z języka polskiego, historii i geografii. Po wejściu do sali egzaminacyjnej, maturzyści losowali pytania z każdej dziedziny i mieli kilka minut na przygotowanie się do odpowiedzi. W pytaniach zawarty był zakres materiału z trzech lat – wszystkie epoki były wzięte pod uwagę. Pomimo stresu, który im niewątpliwie towarzyszył, uczniowie błyskotliwie i wyczerpująco odpowiadali na pytania przed komisją egzaminacyjną w składzie: dyr. Agnieszka Czajkowska, z-ca dyr. Aleksandra H. Szefke, proboszcz ks. Ireneusz Pierzchała i wychowawczyni klasy Agnieszka Gawkowska. Bardziej niż uczniowie, matury z pewnością przeżywali rodzice, którzy zapewnili dzieciom wsparcie i otuchę, ale również przygotowali poczęstunek, aby umilić im czas. Humor i apetyt dopisywały wszystkim bez wyjątku.

Maturzyści w składzie: David AugustynEryk Babiuk, Wiktoria CiolkoszKarina Hapun, Adam Onisko, Konrad Parzych, Dawid Pięta, Kacper Radecki Jessica Szubartowicz popisali się wiedzą, umiejętnościami i bez problemów zdali egzamin dojrzałości. Po skończonym egzaminie otrzymali gratulacje. W tym dniu nie tylko uczniowie zdawali swój egzamin, ale również szkoła, ponieważ dla tej placówki była to bardzo ważna uroczystość. 

O podsumowanie przebiegu egzaminu poprosiłam przedstawiciela rady rodziców z klasy XI,  panią Iwonę Radecki, która powiedziała: “Matura to wyjątkowy egzamin w życiu młodego człowieka. Poprzez przekazaną wiedzę, systematyczną naukę i poświęcenie naszej pani wychowawczyni Agnieszki Gawkowskiej, nasza młodzież przeszła przez ten etap w życiu z sukcesem. Nie da się ukryć, że nasi tegoroczni maturzyści, którzy są pierwszymi maturzystami polskiej szkoły w Linden pod dyrekcją pani Agnieszki Czajkowskiej, nie kryli emocji związanych z tym najważniejszym testem. Na ich twarzach widoczny był lekki stres przed wejściem do sali egzaminacyjnej, a po wyjściu – radość i zadowolenie. To wielka duma dla rodziców, widząc jak poważnie młodzież podeszła do ich pierwszego egzaminu dojrzałości. Życzymy im wszystkim sukcesów w rozwijaniu ich własnych talentów!”

Rownież bardzo życzliwie wypowiadali się uczniowie. David stwierdził, że: “Polska matura to wielkie przeżycie dla mnie, chłopaka, urodzonego w Ameryce. Z pewnością pozostawiła w moim umyśle niezatarty ślad, będę ją mile wspominał”. Adam dodał: “Jestem dumny, że mogłem uczęszczać do szkoly w Linden, która była dla mnie przyjemnością, a nie obowiązkiem. A sama matura dzięki serdecznej atmosferze przebiegła dla mnie prawie bez lęku i stresu.”

Z całą pewnością maturzyści z klasy XI i szkoła w Linden zdali egzamin. Sukces ten jest sumą wspólnych wysiłków uczniów, nauczycieli i rodziców.  

.

Agnieszka Gawkowska

Linden, NJ

Poprzedni artykuł„Nasze dzieci uczą się w niedzielę” – korespondencja z Denver
Następny artykułStrzałą Amora przez polską literaturę, czyli matura w South Hackensack

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj