W sobotę, 14 kwietnia, 2018r.  Szkoła im. ks. Józefa Dąbrowskiego w Orchard Lake obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Szkoła została założona przez panią Alinę Paszek w 1993r. W latach 2010-2011 dyrektorem była pani Urszula Mackiewicz. Szkoła została stworzona z myślą o dzieciach polskich emigrantów, które miały nie tylko kontynuować naukę języka swoich rodziców, ale również poznawać historię i geografię Polski. Z czasem do szkoły zaczęły zgłaszać się dzieci, które chciały uczyć się języka polskiego jako drugiego lub obcego. Dzisiaj szkoła oferuje dwa programy, dla uczniów, którzy potrafią mówić polsku i dla tych, którzy uczą się polskiego jako obcego.

 

 

Uroczystość jubileuszu rozpoczęła się mszą św. odprawioną przez księdza Damiana Chrzanowskiego, w której aktywnie uczestniczyli uczniowie szkoły. Ksiądz Chrzanowski zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką pełni szkoła polska na ziemi amerykańskiej. Następnie w sali bankietowej Zespołu Szkół w Orchard Lake uczniowie i kadra nauczycielska zaprezentowali bogaty program artystyczny, po którym podano obiad, a zakończoną dyskoteką dla wszystkich gości.

W uroczystości wzięli udział  nauczyciele szkół polskich w Sterling Heights i Hamtramck, pani Anna Bankowski z Polish-American Congress, przewodniczący zarządu Misji Polskiej, pan Joe Majcher z żoną, seminarzyści Seminarium Św. Cyryla i Metodego wraz z księdzem rektorem Michaelem Woroniewiczem i Damianem Chrzanowskim oraz rodziny i przyjaciele naszych uczniów.

 

 

Dyrektor szkoły, Marzanna Owinski, w swojej przemowie odniosła się do patrona szkoły, ks. Józefa Dąbrowskiego, który nie tylko był założycielem pierwszego polskiego seminarium na ziemi amerykańskiej, ale również wielkim promotorem nauki języka polskiego. Według niego każde dziecko powinno znać język swoich rodziców i dziadków, aby czuć się w pełni wartościowym człowiekiem. Ksiądz Dąbrowski uważał również, że zachowując język polski i nie zapominając o polskiej kulturze, stajemy się lepszymi obywatelami amerykańskimi. Ponadto dyrektor zwróciła uwagę, że najważniejsi w szkole są uczniowie i to dla nich i o nich miała być cała uroczystość.

W programie artystycznym, poświęconym dzieciom dwujęzycznym, wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły (z klas polskich i angielskojęzycznych). Zamierzeniem było to, aby każde dziecko czuło się ważne, potrzebne i odnalazło swoje miejsce w szkole, nieważne w jakim stopniu zna język polski. Dwoje uczniów szkoły przepięknie zaśpiewało hymn amerykański i polski. Następnie uczniowie starszych klas zatańczyli poloneza i odegrali scenkę z lekcji języka polskiego, którą zakończyli wierszami w dwóch językach. Młodsi uczniowie zatańczyli na koniec krakowiaka.

 

 

 

Po obiedzie zaś dzieci jeszcze raz spisały się na medal. Wszystkie włączyły się do wspólnej zabawy na dyskotece przy polskich i amerykańskich piosenkach. Starsi uczniowie zajmowały się młodszymi, wymyślali gry i zabawy i razem bawili się do samego końca. Należy przyznać, że dzieci te małe i te duże wyglądały na przeszczęśliwe  i czuły się naprawdę dumne ze swojego polskiego pochodzenia.

 

Marzanna Owinski

Poprzedni artykuł„Loving Vincent” – ożywione obrazy Van Gogha na ekranie
Następny artykułRok niepodległości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj