41983976 - communication, information and knowledge exchange conceptNiektórzy dorośli uczą się języków obcych dużo sprawniej niż inni. Dlaczego? Być może odpowiedź tkwi w aktywności mózgu…

Naukowcom z University of Washington udało się przewidzieć szybkość uczenia się języka obcego na podstawie spoczynkowej aktywności mózgu! Artykuł opublikowany niedawno w czasopiśmie naukowym Brain and Language opisuje pierwszy eksperyment wiążący postępy w nauce języka z pracą mózgu w trakcie odpoczywania.

W przytaczanym badaniu wzięło udział 19 młodych dorosłych, nie mających wcześniej żadnego kontaktu z językiem francuskim. Na początku eksperymentu zespół prof. Chantel Prat dokonał pomiaru aktywności mózgu uczestników eksperymentu podczas odpoczynku – siedzenia z zamkniętymi oczami. Aby zmierzyć aktywność mózgu wykorzystano popularną metodę elektroencefalografii, czyli EEG.

Przez kolejnych osiem tygodni badani dwa razy w tygodniu uczestniczyli w trwających pół godziny lekcjach francuskiego, prowadzonych w ramach eksperymentalnego programu szkolenia językowego. Program ten zakłada, że po 20 godzinach treningu jego uczestnicy powinni komunikować się w uczonym języku. Lekcje prowadzone były na komputerze, a badani przyswajali materiał w swoim własnym tempie. Uczestnicy badania regularnie brali udział w testach znajomości języka francuskiego. Dopiero po zaliczeniu testu dotyczącego wybranej partii materiału można było rozpocząć naukę kolejnych zagadnień.

Na koniec ośmiotygodniowego kursu badani wypełnili test, oceniający, ile z dostępnych lekcji udało im się przyswoić. Najszybciej ucząca się osoba zapoznała się z dwukrotnie większą porcją materiału niż wolniejsi uczestnicy badania!

– Odkryliśmy, że 60 proc. zmienności w tempie uczenia się języka można wytłumaczyć aktywnością mózgu – mówi Prat. Czy to oznacza, że osoby pozbawione biologicznych predyspozycji do nauki języków obcych powinny zrezygnować z marzeń o przyswojeniu nowego języka? Autorzy badania zdecydowanie zaprzeczają.

Pierwsza autorka badania sądzi, że za pomocą badanego przez jej zespół neurofeedbacku, czyli metody treningu mózgu, można zmienić jego aktywność spoczynkową. – W naszych eksperymentach szukamy właściwości mózgu związanych z gotowością do nauki. Naszym celem jest wykorzystanie wyników badań nad aktywnością mózgu tak, aby umożliwić wszystkim uczącym się osiągnięcie pełni ich możliwości w przyswajaniu nowych języków i wiedzy – tłumaczy prof. Prat.

 

Magdalena Łuniewska

 

Źródło: Prat, C. S., Yamasaki, B. L., Kluender, R. A., & Stocco, A. (2016). Resting-state qEEG predicts rate of second language learning in adults. Brain and Language, 157 – 158. 44 – 50. DOI:10.1016/j.bandl.2016.04.007

 

 

godlo_senat z podpisem 1Serwis Wszystko o dwujęzyczności jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Uniwersytetu Waszawskiego. Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o zleceniu zadania publicznego przez Kancelarię Senatu oraz przyznaniu dotacji na jego wykonanie w 2016 r.”.

Poprzedni artykułPonad 100 języków w 300 tysięcznej Islandii – rozmowa z Fríðą Bjarney Jónsdóttir
Następny artykułThe benefits of a bilingual brain

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj