IMG_1753 copy

 

Cieszą akcje wspólnego czytania w polonijnych szkołach. A szczególne uznanie zyskują akcje, które są systematycznie organizowane w tych samych placówkach. W szkole im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, po raz kolejny odbyło się wspólne czytanie. 

Wiersz „ Spóźniony słowik” J. Brzechwy przypomniała Katarzyna Grędziński z córką Sylvią (11 lat). Pani Katarzyna z córką Kayą (9 lat) również czytała „Żurawia i czaplę” J. Brzechwy.

Marcin Pajdak z synem Krystianem (10 lat) rozśmieszyli słuchaczy wierszem „ Jak rozmawiać trzeba z psem” J. Brzechwy. Katarzyna Diamond z córką Elizabeth (10 lat)  czytały wiersz „Kaczka Dziwaczka”  J. Brzechwy.

Beata Kowalski  z córką Claudią (10 lat) zdecydowały się przeczytać „Kwiat Paproci”  Józefa Ignacego Kraszewskiego.

A troje dzieci z trzeciej klasy w wieku 8 lat: Julia Pajdak, Konrad Kazimierski, Ania Gryczyńska  przypomniały zabawny wiersz J. Brzechwy pt. „Leń”.

 

Czytają dzieci z 3 klasy
Czytają dzieci z 3 klasy

 

„Wszyscy byli bardzo podekscytowani tym wydarzeniem” – powiedziała dyrektor Beata Benewiat. „Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały swoich kolegów i koleżanek. Radosna atmosfera udzielila się nie tylko dzieciom, ale  i dorosłym. Niewątpliwie nasza akcja nazwana ‘Czytanie dzieciom’, zainspirowana akcją „Cała Polonia czyta dzieciom”, była dużym sukcesem. Będziemy ją prowadzić co dwa miesiące” – dodała. Dyrektor ma uzasadnione powody do dumy, bo w jej szkole, dzieci urodzone w Ameryce, z przyjemnością czytają po polsku, a drugie ich słuchają.

„Osobiście bardzo się cieszę, że nasza szkoła coraz częściej organizuje wspólne czytania książek dzieciom” – powiedziała Lucyna Gryczyńska, nauczycielka drugiej klasy. „Rodzice, którzy na początku brali udział w tym projekcie, czytając uczniom wiersze, czy też krótkie opowiadania, do tego stopnia zainspirowali swoje pociechy, że teraz one same bardzo chętnie chcą czytać. Moja córka Ania motywowała pozostałych uczniów do czytania po polsku”- stwierdziła Gryczyńska. Jej córka, 8-letnia Ania uwielbiała odgrywać rolę lenia i ustawicznie dziwić się w wierszu „Jak to, ja nic nie robię?” Ani leniuchowanie nie grozi!

Dzieci otrzymały nagrody książkowe, których sponsorem była szkoła Dan’s School of Martial Arts z Clark, NJ. 

Danuta Świątek
Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułOtwarcie Biblioteki Marjańczyków
Następny artykułTVP Polonia nagrodziła za zasługi dla Polski i Polaków
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj