Od lewej: K. Czuj, D. Świątek, rzecznik M. Michalak, M. Strahlberg, T. Wojciechowski, dyr. A. Pogorzelska, Anat Gilad, Batia Gilad.

 

„Chodzenie do polskiej szkoły sobotniej też jest patriotyzmem!” – powiedział rzecznik praw dziecka Marek Michalak podczas uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ.

Rzecznik, znany z łatwości nawiązywania kontaktu z dziećmi, zasiadł również w szkolnej ławce i prowadził z uczniami rozmowę na temat m. in. szkoły polskiej, amerykańskiej, sportu, Orderu Uśmiechu. Uczniowie pytali, czy polonijne dzieci też mogą dzwonić na Dziecięcy Telefon Zaufania w Warszawie ze swoimi problemami. „Oczywiście! Tylko, że ten numer 800-121212 dla was nie jest już darmowy. Za darmo można dzwonić jedynie na terenie Polski” – powiedział Michalak.

Rzecznik przeprowadził małą sondę wśród uczniów na temat jakie prawo dziecka jest najważniejsze. Podał trzy do wyboru: prawo do miłości, bezpieczeństwa i własnego zdania. Zdecydowana większość uczniów odparła: bezpieczeństwo. Wynik sondy jest uzasadniony sytuacją w USA. W Polsce dzieciom najbardziej zależy na prawie do własnego zdania.

 

 

 

 

O prawach dzieci należy rozmawiać z dziećmi, nauczycielami i rodzicami. Uroczystości w South Hackensack były też okazją do spotkania z Batią Gilad z International Korczak Association i Mariolą Strahlberg z Janusz Korczak Association USA, propagatorkami korczakowskich metod wychowania.

 

Krzysztof Czuj podczas prezentacji

 

Atmosferę sprzed 100 lat przybliżył Krzysztof Czuj, pasjonat historii. Wcielił się on w postać swojego pradziadka, wachmistrza Franciszka Czuja, który miał 27 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość. Nic tak nie przemawia dobitnie do wyobraźni młodego człowieka jak osobista historia. I poruszyła nie tylko wyobraźnię, ale i serca słuchaczy. Jak mogło być inaczej, gdy popłynęły słowa  młodego mężczyzny, patrioty, o nadziei na wolność, możliwość używania języka polskiego na ulicy, czy w urzędzie. Czuj wystąpił w mundurze, wzorowanym na tym z czasów I wojny światowej. „Mój mundur legionowy jest w trakcie szycia w Polsce” – powiedział. „W czasie lata miałem już jedną jego przymiarkę, trochę szkoda, że nie zdążyłem z mundurem na tę ważną rocznicę”- dodał.

 

 

 

 

W ramach festiwalu talentów uczniowie pokazali rysunki i plakaty związane z tematyką odrodzenia Polski. Jurorzy wyróżnili prace:  Nicholasa Iwaszko, Klaudii Kidy, Adrianny Rembisz, Malwiny Stolarskiej i Julii Roman. Na cymbałkach zagrała Hanna Szczech. Julia Roman, Natalia Iwonski, Maja Gosciak, Magdalena Dytko, Laura Debska, Julia Kutaria i  Kuba Gosciak deklamowali i śpiewali patriotyczne utwory. Piękne dekoracje przygotowała Ewa Guściora.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: K. Pienkawa, E. Molczyk

Poprzedni artykułJak ugryźć Wielkie Jabłko, czyli niepraktyczny przewodnik po Nowym Jorku: Starbucks
Następny artykułJak ugryźć Wielkie Jabłko, czyli niepraktyczny przewodnik po Nowym Jorku: Metro
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj