6-letnia Abigail (Abi) Grochowski z East Rutherford, NJ zdobyła tytuł Little Miss Polonia 2018. Na 81. Paradę Pułaskiego w Nowym Jorku pojedzie w towarzystwie Głównego Marszałka Parady Pułaskiego w Garfield, Thomasa Ducha, Miss Polonia Victorii Drzymaly i Junior Miss Polonia Katariny Kondratowicz.

Abi chodzi do Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ. To jest jej pierwszy wywiad. Rozmawiamy w Bowlero, gdzie Abi gra w kręgle. Przyjechała na szkolną wycieczkę z dziećmi z polskiej szkoły.

xxx

Lubisz grać w kręgle?

Tak, ale często nie gram.

A co najbardziej lubisz robić?

Pływać i lubię chodzić do polskiej szkoły.

Dlaczego lubisz polską szkołę?

Lubię się uczyć literek i polskich słówek.

Jaki jest twój ulubiony polski wiersz?

Kto ty jesteś? Polak mały. (Abi recytuje cały wiersz bez zająknięcia)

Czy byłaś w Polsce?

O, tak, wiele razy u babci Werci i dziadka Wiesia.

Tęsknisz za nimi?

Bardzo! Ale może znowu pojadę do Polski na wakacje.

Co pamiętasz z Polski?

Lody waniliowe.

Teraz jesteś pewnie bardzo zajęta. Co musisz robić jako Little Miss Polonia?

Pójdę na paradę, na party i muszę się dobrze uczyć.

Kim chcesz zostać jak dorośniesz?

Chcę być nauczycielką. Chcę mieć swoją polską szkołę, jak moja mama (Agnieszka Pogorzelska).

Gratuluję i życzę powodzenia na paradzie.

Dziękuję.

 

Tekst i zdjęcie: Danuta Świątek

Poprzedni artykułSpotkanie z Mariuszem Kędzierskim w Klubie Amber. 11 maja.
Następny artykułSpotkanie z „Panią Konstytucją” w Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj