W ubiegłą środę uczniowie Akademii Języka Polskiego obchodzili święto Konstytucji 3 Maja, w 227. rocznicę jej uchwalenia. Apel przygotowała pani Justyna Bereza z wychowankami z 9 klasy liceum. Uczniowie z entuzjazmem wysłuchali wypowiedzi starszych koleżanek: Zuzanny Miszteli, Emilii Wrażeń i Izabeli Bigos, Oli Kirkickiej oraz ciekawego występu Gabrysi Kisielewskiej w roli Konstytucji.

 

 

 

Ponadto, wiele dzieci i młodzieży włączało się w przedstawienie, zadając Konstytucji ważne pytania na temat jej historii. Nasi uczniowie nauczyli się, że była ona wielkim przełomem nie tylko dla Polaków,  była pierwszym tego rodzaju dokumentem w Europie i drugim na świecie. Uroczystość urozmaicona piosenką “Witaj, majowa jutrzenko” i krótkim filmem przedstawiającym istotę Konstytucji,  zakończyła się radosnym i głośnym wiwatem wszystkich zgromadzonych, brzmiącym: “Wiwat król! Wiwat Sejm! Wiwat Konstytucja!”. W parze z wybrzmiewanym wiwatem, uczniowie radośnie machali biało-czerwonymi flagami.

 

 

 

 

Entuzjazm uczniów bez dwóch zdań świadczył o tym, że akademia zaszczepiła w nich dumę z tego wielkiego dokonania, jakim jest Konstytucja 3 Maja. A nasi milusińscy z młodszych klas wiwatowali jeszcze długo po powrocie ze szkoły- tak twierdzą rodzice i dziadkowie.

 

Autor: Izabela Bigos, uczennica kl.X

Zdjęcia: E. Wszędyrówna i M. Kirkicka

Poprzedni artykuł„Chcę mieć swoją polską szkołę”
Następny artykuł Podróże z poezją: Ridgewood, NY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj