Konkurs literacko-plastyczny pt. „Rodzina” jest skarbnicą myśli wyrażonych za pomocą słowa
i rysunku na temat polonijnej rodziny.

Z wielką przyjemnością czytaliśmy i oglądaliśmy liczne prace, których autorami są mali i dorośli Polacy w stanach Nowy Jork, New Jersey, Massachusetts, Connecticut i Indiana.

W trzeciej edycji konkursu Rodzina 2012 (Mama 2010, Tata 2011) wybór zwycięzców nie był prosty, bo przecież w każdej kresce narysowanej crayolą były wyrażone emocje do tych, których kochamy. W każdym słowie o mamie, tacie, siostrze, czy piesku zawarto przeżycia wyjątkowe.

Ale każdy konkurs powinien mieć swoich laureatów.

Oto oni:

W kategorii plastycznej:

ALICE BEDNARCZYK, 7 lat ( grupa wiekowa 5-7)

KRYSTIAN BAR, 8 lat (grupa wiekowa 8-11)

WIKTORIA PAJĄK, 12 lat (grupa wiekowa 12-15 lat)

DAMIAN SZCZEPARA, 16 lat (grupa wiekowa 16 i więcej)

W kategorii literackiej:

PATRYCJA PERKOWSKA, klasa IV i KAROLINA WAłCZYK, klasa IV (grupa wiekowa 6-10)
Patrycja Perkowska: „Moja rodzina jest mała. Jej członkami są moja mama, ja i mój kot. Mimo, że jesteśmy same z mamą, to się bardzo mocno kochamy. Czytaj dalej...
Karolina Wałczyk: „Rodzina to ludzie, których kocham, z którymi czuję się bezpiecznie, śmieje się i płaczę. Moja rodzina to mama, tata, brat i ja. Mój tata ma na imię Jerzy, ale większość ludzi woła na niego Jerzyk. Czytaj dalej…

EMILY MATSON, 15 lat za wiersz „Family” (grupa wiekowa 10-15)
Through good times and bad times,
Through happiness and sadness.
They are always there for you.
They are the ones who loves you. Czytaj dalej…

CLAUDIA ZAKRZEWSKI, 20 lat za pracę pt. „Bogata rodzina” i JOLA OBRYCKA, 33 lata za pracę „Dziękuję Bogu za te chwile”
Claudia Zakrzewski: „Będąc małą 5 –letnią dziewczynką, chciałam być księżniczką i mieszkać w pieknym, bogatym zamku. Mieć te wszystkie cudowne, haftowane suknie i cudowne, kolorowe pantofelki. I moja mama zawsze na moje pytanie, czy jesteśmy bogaci – mówiła z uśmiechem – że oczywiście, jesteśmy bardzo bogaci… Czytaj dalej...

Jola Obrycka: „Pochodzę z tak zwanej porządnej rodziny i mam już swoją własną. Mieszkam tylko z mężem i trójką dzieci w wynajętym mieszkaniu. Tak malutkim i ciasniutkim, że czasem obijamy się o siebie. Czytaj dalej…

Wyróżnienia otrzymują:

W kategorii plastycznej:

AMELIA KAPUŚCIŃSKI, 8 lat
STELLA STECEI, 7 lat
MONIKA KOCHANEK, 9 lat
MAGDALENA KOCHANEK, 11 lat
VICTORIA SIEK, 5 klasa
NORBERT DERYLO, 11
ERYK DERYLO, 9
AMELIA PLIS, 7 lat
DARIA STOKLOSA, 9 lat

W kategorii literackiej:

KAROLINA CHUSTECKA, 7 lat za pracę „My Big Family”
JUSTYNA KUBICKA, 13 lat za pracę „Moja rodzina”
CECYLIA ŁOZIŃSKA-GRZYWACZ za „Balladę o dziewczynce”
DANUTA CHLEBEK za opowiadanie „Bo bogactwo to nie zawsze klucz do szczęścia”
VICTORIA CEGIELSKI, V klasa, za pracę „Rodzina to jest…”
OLA HUBCZAK, KL.V za wiersz „Moja Mama”

Wszystkie prace literackie: TUTAJ
Wszystkie prace plastyczne: TUTAJ

Z nadesłanych prac płynie ważna nauka dla nas wszystkich. Zajrzyjmy do kilku z nich i posłuchajmy, jaką inni mają receptę na szczęśliwą rodzinę.

Patrycja Perkowska z IV klasy Polskiej Szkoły Konsularnej w Nowym Jorku pisze:

„Moja rodzina jest mała. Jej członkami są moja mama, ja i mój kot. Mimo, że jesteśmy same, to się bardzo mocno kochamy. Gdy jedna ma zły dzień, to druga ją pociesza, a gdy jedna ma bardzo ważną rzecz do załatwienia, to druga życzy jej powodzenia…”

20-letnia Claudia Zakrzewski wspomina:

„…Mama spojrzała wtedy tak prosto w moje oczy, wzięła moje dłonie w swoje i tak je mocno ucałowała i z takim dobrym uśmiechem powiedziała mi, że być bogatym nie znaczy mieć dużo pieniędzy, sukien czy cudownych bucików, czy też mieszkać w pięknym pałacu. Być bogatym to także być rodziną, całkowitą rodziną i razem, być zdrowym i szczęśliwym…”

Karolina Wałczyk z IV klasy Polskiej Szkoły Konsularnej myśli, że:

„Rodzina to ludzie, których kocham, z którymi czuję się bezpiecznie, śmieję się i płaczę…Bardzo lubię niedzielne poranki, kiedy to razem jemy śniadanie, które przygotowuje mój tata. W miarę możliwości gramy w gry, oglądamy razem filmy, jeździmy do parku. Mam nadzieję, że jak będę dorosła, będę miała taką rodzinę jak moja.”

Z radością czytaliśmy listy, z których dowiadywaliśmy sie, że nasz konkurs pobudzał do rozmów o rodzinie na lekcjach w szkole. Pani Roma Bartuzi pisze:

„W sobotę 5 maja w klasie pierwszej Polskiej Szkoły na Cape Code (MA) rozmawialiśmy o rodzinie. Każdy z nas opowiadał o swojej rodzinie oraz o tym, co lubimy robić razem z rodziną. Dowiedzieliśmy się, że niektórzy z nas mają rodzeństwo, a inni nie. Częśę z nas ma babcię i dziadka, którzy mieszkają blisko,
a inni mają babcię i dziadka bardzo daleko. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że nasze psy i koty to też rodzina. Wielu z nas ma kuzynów i kuzynki. Bardzo ciekawe było, jak każdy mówił, co lubi robić wspólnie z rodziną. Niektórzy grają w gry planszowe, inni bawią się na podwórku albo jeżdżą na rowerze. Interesujące było dowiedzieć się, że nasza pani ma też rodzeństwo i małego psa. Później malowaliśmy rysunki, na których były nasze rodziny”.

Dziękujemy naszym sponsorom, szczególnie sponsorowi wszystkich dotychczasowych konkursów: KMG Auto Body z Clifton, New Jersey.

Marzenie Baranowskiej, Monice Eisenbart MePhotography.com, firmie Master Printing i Zbigniewowi Kamińskiemu, firmie Runoland i Bogusławowi Osiowy, Art-Video i Robertowi Skowrońskiemu, polskiemu SUBWAY na Greenpoincie, Dr. Dariuszowi Nasiekowi z gabinetu Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej oraz The American Institute of Polish Culture Inc. in Miami, Floryda.

Zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród i wernisaż wystawy wszystkich prac do Galerii Kuriera Plus na Greenpoincie 1 czerwca o godz. 6.30 wieczorem.

Będziemy celebrować rodzinę, nasz największy skarb, jak podkreślają w swoich pracach literackich uczestnicy konkursu.

Nagrody zostaną wręczone również laureatom Konkursu Na Najlepszą Polonijną Szkołę 2012, których Sponsorem nagród jest Polish Slavic Federal Credit Union.

Redakcja portalu DobraPolskaSzkola.com

Poprzedni artykułPrace literackie w Konkursie „RODZINA”
Następny artykuł„RODZINA TO JEST…”.Victoria Cegielski. V klasa.

2 KOMENTARZE

 1. Gratuluje redakcji portalu zorganizowania tak pozytecznego konkursu.Jestem szczesliwa,ze z takim zespolem moge wspolpracowac.
  Wyniki konkursu „Rodzina”zbiegły sie z bardzo ważnym wydarzeniem VII Swiatowym zjazdem Rodzin w Mediolanie.
  Gdy czytam fragmenty prac,analizuje tytuly nagrodzonych opowiadan, z radoscia odnotowuje,ze wszystkie one odpowiadaja duchowi i atmosferze zakonczonego w niedziele swiatowego zjazdu,ktoremu przewodniczyl Ojciec Swiety Benedykt XVI.
  Bozena Chojnacka

 2. Nastepny wartosciowy konkurs!
  Tyle mozna o sobie odkryc przygotowujac sie do udzialu w konkursie…
  Tyle sie mozna nauczyc o nas czytajac i ogladajac nadeslane prace…
  Serdeczne pozdrowienia dla Szanownej Redakcji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj