20151121_191342

 

W Polskiej Szkole Dokształcającej im.  Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ, odbyło się wielkie pieczenie pierników, z których powstają smakowite i piękne choinki.

„To nasza tradycja w szkole. W ubiegłym roku ze sprzedaży piernikowych choinek  zebraliśmy 1000 dolarów” – mówi  Katarzyna Grędziński, nauczycielka 3 klasy. – „W tym roku upiekliśmy ponad 1000 pierników. To była wspaniała zabawa dla wszystkich, którzy przyszli z wałkiem, żeby zagnieść ciasto i je upiec. Piekli nauczyciele, rodzice, ksiądz i uczniowie” – dodaje pani Kasia. „Nic się u nas nie zmarnuje! Podczas pieczenia, podjadaliśmy pierniki, które lekko rozpadły się albo trochę przypaliły. Teraz czas na dekorowanie pierników przez dzieci” .

 

20151121_191018

 

20151121_190947

 

„Nasi szkolni rodzice są bardzo aktywni” – mówi dyrektor Beata Benewiat. – „Teraz też pomagają w przygotowaniach do Jasełek. To jest fantastyczne dla mnie doświadczenie, że mogą pracować z tak oddanymi szkole ludźmi. A naszym wielkim przyjacielem placówki jest ks. Jan Krzysztof Lebdowicz”.

„To jedyna szkoła w stanie New Jersey (spośród 27), w której nauka jest nieodpłatna i nauczyciele też pracują bez wynagrodzenia” – mówi Maria Paździor-Marchwiński, prezes regionalny na stan New Jersey Centrali Polskich Szkół Dokształcających. Warunkiem jest tylko przynależność do parafii św. Bernarda i św. Stanisława oraz wpisowe, które jest wykorzystywane na opłatę za książki.

 

20151121_173831

 

20151121_191117

 

W tym roku szkolnym jest 66 uczniów w klasach od przedszkolnej do 8 i jednej klasie dla dorosłych. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach od 18.00 do 20.15.

„Starsi parafianie są chętni, żeby wspierać polską szkołę, która istnieje od 14 lat. Jedna z parafianek kupiła np. mapy historyczne” – mówi dyr. Benewiat.

Pieczenie pierników to nie tylko akcja na rzecz wspierania szkoły, ale również przyjemne spotkanie, które zacieśnia więzy między ludźmi.

Gratulujemy 1000 smacznych i pięknych pierników! Może inne szkoły podejmą piernikowe wyzwanie?

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułPolonijny Dzień Dwujęzyczności w Copiague na Long Island
Następny artykułBabcia Bożenka: Mikołaju, kup mi lalkę
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj