W Szkole im. Karola Wojtyły w Linden, NJ, odbył się V Konkurs Recytatorski pt. „W krainie poezji – wiersze polskich poetów”, w którym wzięło udział 13 uczniów z klasy 5 do 10.

Uczniowie recytowali wiersze A. Fredry, M. Konopnickiej, W. Chotomskiej, K. Kowalskiej, J. Brzechwy, H. Niewiadomskiej, J. Tuwima, W. Szymbosrkiej, A. Mickiewicza.

Rok 2023 jest obchodzony również jako Rok Wisławy Szymborskiej, z okazji 100 rocznicy jej urodzin i dlatego przed rozpoczęciem konkursu pokazano krótki film biograficzny o noblistce, w którym recytowała wiersz „Nic dwa razy”. Uczennica Julia Kot, również deklamowała ten sam wiersz.

Komisja w składzie: wicekonsul Anna Wanczyk, Anna Tracz, prezez CPSD na stan New Jersej i Danuta Świątek, redaktor naczelna portalu Dobra Szkoła Nowy Jork, miała  trudny wybór laureatów, bo poziom konkursu był wyrównany.

Komisja brała pod uwagę następujące kryteria: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację tekstu, dykcję, ogólny wyraz artystyczny.

.

.

Przyznano następujące nagrody:

Klasy 5-7

  1. Alan Konik
  2. Emily Piszczałka
  3. Amelia Jucha
  4. .

Klasy 8-10

  1. Victoria Garbowski
  2. Marcelina Domaradzka
  3. Amelia Hajduk
  4. .

Wyróżnienia:

Julia Kot, Kaja Hajduk, Antoni Rebisz

Uczniowie otrzymali, dyplomy, książki, upominki, które zakupiła szkoła.

Portal Dobra Szkoła Nowy Jork przyznał dwie nagrody książkowe pt. „Maja Orety” Elizy Sarnackiej-Mahoney, z dedykacją autorki, dwóm uczennicom:  Izabeli Lepek-Brockiej i Marcelinie Domaradzkiej.

Koordynatorem konkursu była Danuta Lisowska. Za oprawę muzyczną była odpowiedzialna Marzena Szawinska. Plakaty zaprojektowała Agnieszka Gawkowska. Za nagłośnienie, sprzęt i nagrywanie konkursu był odpowiedzialny Bartłomiej Konik.

Dyrektor Agnieszka Czajkowska pogratulowała wszystkim uczestnikom konkursu, bo przecież ten, kto zna polską poezję jest bliżej Polski.

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły i Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Chamstwo” – Kacper Pobłocki
Następny artykuł„Oskar i Pani Róża”, czyli  lektura 21. wieku
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj