W Chicago od 2013 roku zostało utworzonych 34 programów dwujęzycznych. Dało to możliwość pogłębiania języka polskiego setkom dzieci polskiego pochodzenia, jak również możliwości pracy dla Polaków.

Otworzeniem podobnych programów zainteresowanych jest bardzo wielu polskich rodziców zamieszkałych w metropolii nowojorskiej (sonda przeprowadzona na naszym portalu pokazała, że 97 % respondentów  było chętnych skierowaniem swojego dziecka na taki program) i odkąd na naszej stronie zaczęły się pojawiać informacje związane z tym tematem, do redakcji zaczęły napływać coraz bardziej szczegółowe pytania od rodziców dzieci uczęszczających do publicznych szkół m.in. w dzielnicach Ridgewood, Maspeth, Greenpoint czy Middle Village.

By odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania zorganizowaliśmy w czwartek, 18 czerwca, w publicznej bibliotece na Ridgewood w Nowym Jorku spotkanie, na które zaprosiliśmy Monikę Herrerę, MSEd, trójjęzycznego szkolnego psychologa oraz członkinię zespołu badawczego, zajmującego się analizą wpływu dwujęzycznej edukacji na rozwój dziecka.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów ponad dwugodzinnego spotkania. Zostało na nim poruszonych  wiele różnych  kwestii, dlatego podzieliliśmy materiał filmowy na kilka osobnych części.

 

 

Programy „transitional” i „dual” w publicznych szkołach amerykańskich 

 

Dwujęzyczne programy w szkołach publicznych a polskie szkoły sobotnie 

 

Dwujęzyczne programy w amerykańskiej szkole – pytania i odpowiedzi

Realizacja: Marta Kustek

Poprzedni artykułChodzenie poszerza dzieciom horyzonty
Następny artykuł„Polonia dla Marty”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj