Dziś kolejna grupa młodych, dwujęzycznych studentów Hunter College, pochodzących z polskich rodzin. Co studiują, dlaczego wybrali Hunter, co dają im kursy polskiego języka, które prowadzone są na uczelni? Studenci tak o sobie piszą.

Olivia Uszynski

Studiuję ochronę środowiska i urbanistykę. Jestem na drugim roku. Uważam, że ochrona środowiska jest bardzo ważna w obecnych czasach. Polskie zabytki są bardzo ciekawe i chciałabym jak nawięcej ich zobaczyć. Do tej pory miałam szansę zobaczyć zabytki w Warszawie, Krakowie i Białymstoku.

Lubię słuchać polskiej muzyki, ale najbardziej zespołu rockowego „Hey”, piosenek Dawida Podsiadło i The Dumplings. Pamiętam też, jak moja mama śpiewała mi gdy byłam mała, piosenkę „Kotki dwa”.

Urodziłam się w Nowym Jorku, ale bardzo bym chciała dobrze mówić po polsku, by rozmawiać z moją rodziną.

Albert Gołębicki

Urodziłem się w Nowym Jorku, ale czuję się Polakiem. Jeszcze nie wiem w czym chciałbym się wyspecjalizować na studiach. Przez rok studiowałem informatykę, ale okazało się, że to nie było ciekawe dla mnie.

Interesuję się piłką nożną i lubię oglądać mecze, w których gra Robert Lewandowski. Mamy w domu telewizję satelitarną i oglądam trzy stacje: TVN, Polsat i PolsatNews. To pomaga mi rozwinąć moje polskie słownictwo.

Uczę się języka polskiego, żeby móc rozmawiać i korespondować z babcią i dziadkiem w Polsce. Najwiekszą trudność sprawia mi gramatyka, ale wiem, że na błędach można najwięcej się nauczyć. Nie denerwuję się, gdy robię błędy.

Mam ulubione słowo w języku polskim. Pomarańcza! Dlaczego? Bardzo lubię sok pomarańczowy i kolor pomarańczowy.

Amelia Gawrysiak

Od trzech lat studiuję w Hunter College. Wybrałam kierunek ekonomiczny ponieważ planuję karierę agenta sprzedaży nieruchomości. Urodziłam się w Stanach. Chodziłam do polskiej sobotniej szkoły.

Bycie dwujęzycznym bardzo pomaga mi w życiu. Podam jeden przykład: pracuję w sklepie z torebkami, gdzie często mam kontakt z ludźmi z różnych krajów.  Z ludźmi, którzy mówią po polsku i  w innych słowiańskich językach. Potrafię też ich zrozumieć.

Całe życie mówię, piszę, i czytam po polsku, ale do dziś mam problemy z gramatyką i poprawnym mówieniem. Na zajęciach z polskiego staram się jak najwięcej nauczyć. W wolnym czasie  lubię czytać książki o różnej tematyce, o miłości, filozofii, nawet powieści z dreszczykiem.

Karoline Dawidowski

Jestem na czwartym roku psychologii w Hunter College. Moja szkoła jest wyjątkowa ze względu na różnorodność studentów. Chociaż dorastałam w dość zróżnicowanym środowisku, wciąż zadziwia mnie, jak bardzo różni się od siebie prawie każdy student.

Uczę się języka polskiego, żeby poprawić mój język rodzinny. W Polsce byłam trzy razy. Odwiedziłam rodzinę w Warszawie i Szczuczynie na Podlasiu oraz zwiedziłam Kraków i Zakopane. Nigdy nie zapomnę mojej wycieczki na Kasprowy Wierch. Było pięknie! Polska jest cudownym miejscem do podróżowania. Mam nadzieję, że pewnego dnia wykorzystam moją umiejętność mówienia po polsku z niektórymi pacjentami.

Poprzedni artykułEgzamin na Global Seal of Biliteracy na Zoomie!
Następny artykułEgzamin na Global Seal of Biliteracy w Pensylwanii