24 uczniów klas licealnych przystąpiło do egzaminu STAMP4s na Global Seal of Biliteracy/Pieczęć Dwujęzyczności w Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg w Pensylwanii. Egzamin odbył się pod opieką Renaty Martin, koordynatora Seal na wschodnim wybrzeżu. Jest to pierwszy egzamin na Global Seal przeprowadzony w polonijnej szkole poza stanem New Jersey w ostatnich miesiącach.

.

.

„Już wiem, że wszyscy uczniowie zdali egzamin” – powiedziała Martin. – „Mamy wyniki z części czytania i słuchania i są one bardzo wysokie, w większości poziom 7 i 8 w skali 0-9 i czekamy na szczegóły z pozostałych części egzaminu. Miła niespodzianka, bo wszyscy uczniowie i osoby nadzorujące zostały poczęstowane pizzą i pączkami, które zafundowała dyrektor szkoły” – dodała Martin.

.

.

Hanna Czuma, dyrektor szkoły, podzieliła  się wrażeniami po egzaminie: Od dłuższego czasu rodzice zadawali mi pytania o egzamin na Seal, ale w stanie Pensylwania jeszcze go nie ma. Bardzo ucieszyłam się, gdy okazało się, że możemy zorganizować egzamin na Global Seal w naszej szkole. Do egzaminu przystąpili uczniowie klas licealnych, którzy uznali STAMP4s za średnio trudny. Zaskoczyło mnie to, że uczniowie dużo czasu poświęcili w czasie egzaminu na nagrywanie swoich wypowiedzi. Wydawało mi się, że to powinna być najszybciej ukończona część egzaminu, bo przecież uczniowie mówią po polsku w domu. A jednak oni starali się jak najlepiej wypaść i nagrywali swoje wypowiedzi kilkakrotnie.  Mam też pewną techniczną obserwację, mianowicie, jedna dziewczynka przypadkowo nacisnęła palcem na klawiaturę i straciła cały zapis eseju. Musiała od początku go napisać. Powinno być jakieś automatyczne zapisywanie tekstu, by ułatwić pracę ucznia. Egzamin przebiegał w przyjemnej atmosferze. Jedna uczennica przyniosła zdjęcia rodziców i siostry, które położyła obok laptopa, by jej towarzyszyli podczas tego ważnego sprawdzianu językowego. Każdy egzamin, który pomaga uczniom sprawdzić ich poziom znajomości języka polskiego jest egzaminem potrzebnym.

.

.

.

Jak informuje Renata Martin, od września 2020 do egzaminu na Global Seal przystąpiły 153 osoby. „Wszystkie z nich zdały egzamin, a jedna osoba przesunęła go na maj” – powiedziała Martin. „Według statystyk najlepiej wychodzi uczniom egzamin w części ze słuchania, gdzie średnia jest 7.57 w skali 0- 9. Dobrze też stoi część z czytania, bo średnia wynosi 7.19 w skali 0-9. Najsłabiej jest z pisaniem. Tutaj wskaźnik wynosi 6.36 w skali 0-8. Egzamin był przeprowadzony w 6 szkołach, w tym dwukrotnie w Szkole im. K. Pułaskiego w South Hackensack, gdzie po raz trzeci będzie egzamin 27 marca. A w kwietniu do egzaminu przystąpią uczniowie w Szkole im. Bł. Jerzego Popiełuszki w Passaic, NJ” – dodała Martin.

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

.

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4s przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. 

Marzena Owiński, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com 

Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com 

Szkoły, które same chcą zorganizować egzamin mogą skorzystać ze wskazówek Akademii Jana Pawła II w South Amboy w następującym artykule: NJ https://dobraszkolanowyjork.com/rekordowa-liczba-certyfikatow-global-seal-of-biliteracy-z-jezyka-polskiego-w-south-amboy/

Poprzedni artykułPolscy studenci w Hunter College. Cz. 3
Następny artykułNasza najmłodsza reporterka doceniona przez Białystok!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj