PBD2017

 

Większa część świata robi plany i spisuje listy priorytetów na nadchodzący rok szykując się na Sylwestra, albo zaraz w pierwszych dniach po nim.  Szkoły oraz organizacje i instytucje zajmujące się sprawami związanymi ze szkolnictwem śpią wtedy spokojnie, bo tutaj „początek” przychodzi wraz z wizją końca roku szkolnego czyli na wiosnę!

Dobra Polska Szkoła nie odpoczywa – jesteśmy dla Was, piszemy, dowiadujemy się i informujemy przez cały rok bez przerwy. Ale wiosna i dla nas jest okresem nieco intensywniejszej pracy, zwłaszcza w ostatnich kilku latach, bowiem to właśnie wiosną rozstrzygają się m.in. losy wniosków o dofinansowanie, jakie składamy, podobnie jak mnóstwo innych organizacji polonijnych, w Polsce.  Wiosną dowiadujemy się, które z naszych projektów zostały lub nie dostrzeżone i docenione, i jaki, w związku z tym, możemy obrać kurs działania.

Przez ostatnie dwa lata jedna z naszych największych inicjatyw, która spotkała się z oddźwiękiem na całym świecie, czyli Polonijny Dzień Dwujęzyczności, była objęta patronatem najpierw MSZ, a potem Senatu RP. Wiązało się to ze współpracą z partnerską organizacją „Edukacja dla Demokracji”, która była naszym przedstawicielem i pośrednikiem na terenie Polski.  Polonijny Dzień Dwujęzyczności spotkał się ze wspaniałym, entuzjastycznym przyjęciem. W 2016 r. świętowało go ponad 100 ośrodków na niemal wszystkich kontynentach. Relacje z przebiegu wydarzeń dotarły do najważniejszych mediów polskich i polonijnych, a przedstawiciele polskiego rządu w dowód uznania i wsparcia naszej inicjtawy uczestniczyli w obchodach PDD m.in. w Wielkiej Brytanii.

Dotychczasowe dofinansowanie ze strony polskiego rządu umożliwiło nam zorganizowanie i przeprowadzenie pilotażowych imprez w ramach PDD, by na samym początku drogi tego nowego polonijnego święta pokazać czym ono jest, jakie stawia przed sobą cele i jak można je obchodzić. Jako pomysłodawcy PDD wykonaliśmy ogrom pracy i wykorzystaliśmy wsparcie, by z jednej strony dokładnie relacjonować przebieg wydarzeń PDD w ośrodkach korzystających z dofinansowania, z drugiej – by stworzyć funkcjonalne centrum wiedzy i pomocy wszystkim zainteresowanym organizacją PDD w miejscach swego zamieszkania. Mamy nadzieję, że nasze dotychczasowe doświadczenia stworzyły mocny, stabilny grunt pod kontynuację i dalszy rozwój PDD.  Nasze „centrum dowodzenia” działa i nieustannie wzbogaca się o nowe linki oraz publikacje. Znajdziecie je pod adresem: www.polishbilingualday.com.

Co przywodzi nas do najważniejszego punktu tego artykułu. Mamy wiosnę, na horyzoncie wizja końca roku szkolnego – pora zacząć wstępnie planować PDD 2017!

W tym roku obchody PDD przypadają na weekend 21-22 października. To dużo czasu, by zapoznać się z naszymi pomysłami i podpowiedziami odnośnie obchodów święta na stronie PDD, a także – jeśli jeszcze o tym nie myśleliście, a uważacie, że jest to opcja, z której chcecie skorzystać – by przeprowadzić zbiórkę funduszy na organizację święta, poszukać sponsora wśród organizacji poloninnych, a nawet zwrócić się o patronat do polskich konsulatów w waszych stanachi państwach.Polonijny Dzień Dwujęzyczności jest świętem o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, i za ważki cel stawia sobie także promocję wizerunku Polski na świecie. To święto całej polonijnej społeczności i warto zawalczyć o to, by całą społeczność weń włączyć.

By wyjść naprzeciw Waszym potrzebom i pytaniom, od przyszłego miesiąca będziemy regularnie drukować artykuły dotyczące obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, z naciskiem na praktyczne porady, jak święto zaplanować i zorganizować, by po raz kolejny stało się fantastycznym, niezapomnianym wydarzeniem dla Waszej polonijnej społeczności.

Piszcie, pytajcie, dzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami i pomysłami. Niech Polonijny Dzień Dwujęzyczności będzie także dobrą energią, która nas łączy przez cały rok!

 

Eliza Sarnacka – Mahoney

Poprzedni artykułDwujęzyczna dieta, czyli planowanie kontaktu dziecka z językiem mniejszości
Następny artykułAkceptacja – punkt zwrotny w procesie zdrowienia
Eliza Sarnacka-Mahoney
Dziennikarka i pisarka, przeważnie mieszka w Kolorado, chyba że podróżuje. Współpracuje z mediami w Polsce oraz z Nowym Dziennikiem, autorka powieści, zbiorów ciekawostek i książek publicystycznych o Ameryce. Mama Natalii i Wiktorii, które każdego dnia utwierdzają ją w przekonaniu, że to, co niemożliwe jest jak najbardziej możliwe, trzeba tylko szczerze chcieć. Na portalu autorka rubryki “Przystanek Babel”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj