Nagrodzeni/ Szkoła przy Parafii sw. Jadwigi w Trenton

W Konsulacie RP w Nowym Jorku wyróżniono 145 uczniów polskiego pochodzenia ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania i Connecticut za wysokie osiągnięcia w nauce w amerykańskiej szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Tytuł Meritorious Student przyznano po raz czwarty. Tegoroczna liczba wyróżnionych jest rekordowa w porównaniu z 10 uczniami nagrodzonymi w pierwszym roku. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy konsula generalnego Macieja Golubiewskiego i książki w języku polskim lub o Polsce w języku angielskim. Spotkanie prowadziła konsul Alicja Tunk.

Sale konsulatu pękały w szwach od  uradowanych rodzin z dziećmi.

Nagrodzeni, ich rodzice, dziadkowie/Szkoła K. Pułaskiego w South Hackensack

Ewa Molczyk, mama 10-letniej Nicole, uczennicy w Szkole im. K. Pułaskiego w South Hackensack, NJ, powiedziała: „Nasze dzieci fantastycznie reprezentują się wśród swoich amerykańskich rówieśników, niejedokrotnie wykazując się nieprzeciętnym talentem. Być wyróżnionym przez Polski Konsulat ma ogromne znaczenie dla córki i dla nas, bo Nicole ciężko pracuje przez cały rok. Rodzina w Polsce jest przeszczęśliwa”. A co mówi Nicole? „Czuję się doceniona i również bardzo szczęśliwa”.

Nagrodzeni/ Szkola K. Wojtyly w Linden

Szczęśliwi byli nie tylko nagrodzeni, ich rodzice, dziadkowie, ale także nauczyciele. Ewa Wiśniewska, nauczycielka w Szkole im. Karola Wojtyły w Linden, NJ, przyjechała do konsulatu, żeby towarzyszyć Marcelinie Domaradzkiej, uczennicy 5 klasy. „Nagrody konsula są bodźcem do dalszej nauki i dodają śmiałości dzieciom” – mówi Wiśniewska. „Sam przyjazd całą rodziną do konsulatu jest dużym wydarzeniem. Tato mojej uczennicy zwierzył mi się, że jest pierwszy raz na uroczystości, organizowanej przez tak prestiżową placówkę” – dodaje.

Nagrodzeni/ Akademia Jezyka Polskiego w Manchester

Sama procedura przygotowania podania o nagrodę konsula RP dla ucznia wymaga potwierdzenia wysokich ocen w amerykańskiej szkole przez jej dyrektora. A z tym wiąże się informowanie o dwujęzyczności i dwukulturowości dziecka. Anna Tracz, dyrektor  Akademii Języka Polskiego w Manchester, NJ, podkreśla, że „W niektórych szkołach uczniowie spotykali się z dyrekcją lub doradcami metodycznymi i wręcz im gratulowano wyróżnienia konsula. Niejednokrotnie wyrażano podziw dla dwujęzyczności. Otrzymałam kilka e-maili od dyrektorów szkół amerykańskich z gratulacjami i wyrazami uznania” – mówi Tracz.

Spotkanie prowadziła konsul Alicja Tunk.

Nagrodzona grupa z New Jersey, konsul Tunk i konsul Gmura

Agnieszka Okulewicz, mama Amelii, jest przekonana, że „Uroczystość w konsulacie zostanie w pamięci córki i całej rodziny na zawsze. Jest ona uwieńczeniem wszystkich poprzednich osiągnięć Amelii w mijającym roku szkolnym m.in. ukończenia Maywood Avenue School jako valedictorian i dyplomu Ambasadora RP w Waszyngtonie”.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, ich rodzicom i nauczycielom.

Danuta Świątek

Zdjęcia: D. Świątek, A. Tracz, A. Okulewicz

Poprzedni artykułJak to było (i jest) z językiem polskim w USA
Następny artykułPodlaskie opowieści : zsyłki na Sybir 1941 – fotoreportaż Jerzego Rajeckiego