W niedzielę, 17 czerwca, w Janowszczyźnie na Podlasiu, odbyła się rekonstrukcja historyczna IV wywózki Polaków na Sybir, która miała miejsce w czerwcu 1941 roku. Miejsce rekonstrukcji nie było przypadkowe. To właśnie z tego domu, w lutym 1940 roku wyprowadzono i wywieziono do Taszkientu panią Jadwigę Bolszakowską (rocznik 1913). Jej siostra Jadwiga Kondratowicz (rocznik 1915) została wywieziona właśnie podczas IV czerwcowej wywózki Polaków na Sybir. W czerwcu 1941 roku z Janowszyzny zostali też wywiezieni: Piotr Siedlecki (rocznik 1888), Teofila Siedlecka (rocznik 1891), Apolonia Siedlecka (rocznik 1927), Tadeusz Siedlecki (rocznik 1927), Leokadia Siedlecka (rocznik 1926), Maria Trębicka (rocznik 1914), Zbigniew Trębicki (rocznik 1935), Jerzy Trębicki (rocznik 1938), Henryk Trębicki (rocznik 1940). Wszyscy aresztowani w czerwcu 1941 roku na kilka dni przed wybuchem wojny niemiecko-sowieckiej trafili do Krasnojarskiego Kraju.

Przebieg rekonstrukcji uchwycił w swoim obiektywie Jerzy Rajecki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułNajlepsi uczniowie nagrodzeni w Konsulacie RP w Nowym Jorku
Następny artykułWeź udział w ciekawym konkursie dla nauczycieli języka polskiego

2 KOMENTARZE

  1. Znalazłem to w internecie. Jestem synem Jerzego Trębickiego
    Szkoda że ojciec tego nie dozyl parę lat temu umarł. Ale dziękuję za pamięć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj