Nasza redaktor naczelna Danuta Świątek otrzymała Nagrodę im. Janusza Korczaka przyznaną przez Uczelnię Korczaka w Warszawie.

Nagroda im. Janusza Korczaka to nowa inicjatywa uczelni i jej celem jest uhonorowanie osób i instytucji, które stosują filozofię pedagogiczną Korczaka w praktyce i propagują jego myśli.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Senacie RP w Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji „Janusz Korczak i dzieci. Lekcja przeszłości i nadziei. 80. rocznica śmierci Janusza Korczaka”, zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka (IKA), przewodniczącą  Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci senator Alicję Chybicką, wiceprzewodniczącą Zespołu Magdalenę Kochan – Senator RP, Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej i Uczelnię Korczaka.

Mariola Strahlberg i Danusia Świątek

Nagrodę otrzymało 12 osób z różnych krajów świata:

Bogdan Bashtovy (Ukraina), Svetlana Petrovskaya (Ukraina), Theo Capon (Holandia), Charlotte Colette (Szwajcaria), Batia Gilad (Izrael), Amichai Pardo (Izrael), Michał Janczura (Polska), prof. Jerry Nussbaum (Kanada), Dr Stanisław Skibinski (Niemcy), prof. Chihiro Tsukamota (Japonia) i Muzeum Treblinka.

„Ta nagroda chwyta mnie za serce i dedukuję ją wszystkim uczniom w polonijnych szkołach, którzy mieli ze mną zajęcia i prezentacje poświęcone doktorowi Korczakowi i jego ideom” – powiedziała Danusia. – „Wierzę, że uczniowie zapamiętali główne przesłanie, iż każdy człowiek, jeszcze mały czy już duży, ma swoje prawa i należy go szanować. Nagrodę również dedukuję wszystkim uczniom, którzy w tym roku brali udział w projekcie tłumaczenia książki pt. „Janusz Korczak: Sculptor of Children’s Souls” autorstwa Marcia Talmage Schneider. Książka była tłumaczona na język polski przez młodzież: Julię Przybyło, Adama Wojtasia, Melanię Bartoszek, Emilię Kozioł, Adę Rembisz, Julię Wójcik, Kimberly Pienkawa, Aleksandrę Seremak i Sylvię Joannę Gredzinski.

Nagrodę w imieniu Danuty Świątek odebrała w Senacie była konsul ds. polonijnych w Nowym Jorku Ewa Łukowicz.

.

Ewa Łukowicz podczas odbierania nagrody

Danusia współpracuje z Janusz Korczak Association USA od 8 lat. Założycielką organizacji i jej prezesem jest Mariola Strahlberg, która jest inspiracją dla wielu edukatorów w USA w środowisku polonijnym i amerykańskim. Janusz Korczak Association of the USA powstała w 2013 roku w Nowym Jorku. Jest organizacją non for profit, website:

Http://KorczakUSA.com Ta organizacja należy do International Korczak Association.

Jesteśmy bardzo dumni z naszej naczelnej i gratulujemy!

.

Redakcja

Poprzedni artykułMożna zorganizować Polonijny Dzień Dwujęzyczności w amerykańskiej szkole publicznej!
Następny artykuł(Prawie) Wszystko o Seal of Biliteracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj