.

W ubiegłym roku w ramach przygotowań do Polonijnego Dnia Dwujęzyczności rozpoczęliśmy akcję nagłaśniającą działania polonijnych dzieci i młodzieży, którzy promują polski język w swoim lokalnym środowisku, czy to w polskiej szkole, czy wśród swoich zagraniczych przyjaciół, czy w lokalnych polskich organizacjach. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń i wspaniałych opisów działań młodych ludzi z całego świata. Można o nich poczytać na platformie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności .

W tym roku chcemy kontynuować tę akcję, ponieważ takich wyjątkowych młodych ludzi jest bardzo wielu, i będzie ich wciąż więcej każdego roku. Poprzez dostrzeganie, docenianie i wspieranie ich działań, nie tylko w naszej akcji, ale także przez samych rodziców, nauczycieli, działaczy lokalnych organizacji, umacniamy w nich przekonanie, że wybrali słuszną drogę i inspirujemy do dalszych działań.

.

.

Jednak tegoroczna akcja będzie nieco różnić się swoją formą od poprzedniej. W tym roku zapraszamy do przesłania kilkuminutowego nagrania filmowego – wypowiedzi, może być aparatem telefonicznym (ujęcie w poziomie) lub kamerą video, na przynajmniej jeden z wybranych poniżej tematów:

  1. Co tak naprawdę daje mi znajomość polskiego języka w środowisku w którym żyje? Jakie mam korzyści z tej znajomości? Dlaczego warto znać ten język (na podstawie moich własnych doświadczeń)?
  2. Co robię w swoim środowisku by promować polski język i polską kulturę? Czy udzielam się w szkole, czy innych polskich organizacjach? Opowiedz o szczegółach swoich działań.
  3. Jakie ciekawe/zabawne historie, sytuacje, związane ze znajomością polskiego języka, zdarzyły mi się w przeszłości? Czego mnie nauczyły?
  4. Czy widzę swoją przyszłość związaną z polskim językiem, z Polską? Powiedz coś więcej na ten temat.
  5. Możesz również nagrać swoją wypowiedź na zupełnie inny niż w podanych pytaniach temat, powinna jednak nawiązywać ona do kwestii języka polskiego, swojego polskiego pochodzenia, Polski itp.

Do pomocy w nagraniu krótkiego filmiku ( 2 – 5 min.) możemy poprosić rodzica, kolegę/koleżankę czy też można się nagrać samemu. Ważne, by nagrać wypowiedź wyraźnie, przy dobrym oświetleniu, warto też wybrać atrakcyjne tło do filmowania. Zachęcamy również, by nagranie było w miarę możliwości swoimi słowami, nie czytane lub wyuczone na pamięć, za wzór może posłużyć wypowiedź Adama Bierdziewskiego, którego prezentowaliśmy w ubiegłym roku na obchodach Polonijnego Dnia Dwujęzyczności https://www.youtube.com/watch?v=Y6VGli7pRNg&t=2s

Nagrania (oryginalne pliki) należy przesłać poprzez www.WeTransfer.com na adres redakcja@dobrapolskaszkola.com do 30 września br. Autorzy 15 wybranych najlepszych wypowiedzi otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe. Filmiki zostaną zaprezentowane na platformie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności www.PolishBilingualDay.com oraz portalu www.DobraPolskaSzkola.com, będą również prezentowane podczas obchodów Dnia Dwujęzyczności w różnych krajach.

Zapraszamy!

.

Poprzedni artykułSzlaki przetarte w Nutley. Możesz zdawać egzamin Seal of Biliteracy z języka polskiego!
Następny artykułJak przygotować się do Seal of Biliteracy? Pisz jak najwięcej po polsku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj