Adrianna Rembisz – od prawej i kolezanki Klaudia i Ola

Tradycja rodzi się nie tylko z miłości, ale z powtarzania pewnych zachowań. Jedną z tradycji polonijnej rodziny jest coroczna Parada Pułaskiego na 5 Alei.

W tym roku nasza redakcja zwróciła się z pytaniami do najmłodszych na temat parady. Odpowiadają uczniowie Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ, która działa od 52 lat. Szkoła nosi imię patrona parady i co roku uczniowie, ich rodzice i nauczyciele, licznie maszerują 5 Aleją.

„Tradycja parady w tej szkole jest od zawsze i nas zobowiązuje oraz motywuje do udziału w Paradzie Pułaskiego” – mówi dyrektor Agnieszka Pogorzelska, również ubiegłoroczny marszałek z Garfield, w tym roku mama Little Miss Polonia z Garfield, Abigail Grochowski.

11-letni Alex Baba:

Mama opowiadała, że na paradzie byłem pierwszy raz, gdy miałam 6 miesięcy. Ale ja tego nie pamiętam. To jest moja 11 parada! Moi rodzice zawsze mnie i młodszego brata zabierają na paradę. Ubieramy się na biało-czerwono. A mama ma też szarfę. Ona ma tytuł Miss Polonia w New Jersey. Dostała go jak była bardzo młoda.

5-letnia Karina Nowak, dumnie pozuje do zdjęcia z mamą i babcią. Trzy pokolenia kobiet w jednej rodzinie na 5 Alei. Trzecia parada dla Kariny.

Bardzo podobały mi się kolorowe balony i koszulki. Dostałam lizaka. Siedziałam na traktorze i motorze. Mama zrobiła mi zdjęcia z postaciami z polskich bajek.

Karina, Babcia Marysia, mama Majka i brat Norbert.

12-letni Norbert Nowak, brat Kariny. Domator. To jego trzecia parada.

Bardzo się cieszę, że mogłem na paradzie zobaczyć Anitę Włodarczyk, naszą mistrzynię świata! Posiedziałem na policyjnym motorze, to  była frajda!

10-letni Max Kata To jest moja trzecia parada. Jest bardzo fajnie. Dumny jestem, że mówię po polsku. (Max trzyma w ręku kukłę bociana, wykonaną według projektu nauczycielki Marty Michalak we współpracy z nauczycielką Beatą Rzucidło).

Max Kata i jego mama Ania.

11-letnia Adrianna Rembisz – Jestem już dziesiąty raz na paradzie. Bardzo ważne jest maszerowanie z koleżankami, gdyż wtedy my, młode Polki pokazujemy innym,  że bardzo ważne jest szanowanie polskiej tradycji, gdyż Polska jest nasza drugą ojczyzną. Jestem dumna, że mamy takiego bohatera, jakim był Kazimierz Pułaski, który walczył za wolność też Ameryki. Zawsze cieszę sie jak moja cała rodzina jedzie na paradę.

Weronika i dyrektor Agnieszka Pogorzelska.

Abigail Grochowski

8-miesięczna Weronika Grodzki nie potrafi jeszcze mówić, ale za to jej mama, Anna, nauczycielka w szkole, przywiozła córkę na pierwszą paradę. Dzisiaj jest historyczny moment dla naszej rodziny – wyznała.

81 Parada Pułaskiego przechodzi do historii Polonii amerykańskiej. Także do historii wielu rodzin.

Zanotowała i zdjęcia: Danuta Świątek

Poprzedni artykułTeledysk do piosenki „Trzy Słowa”
Następny artykuł„Wesele“ w oparciu o dramat Wyspiańskiego w wykonaniu polonijnych uczniów