Chicago, 17 czerwca 2017 roku

 

Szanowni  Państwo,

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce jest organizacją, która we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie – Skłodowskiej z Lublina, stworzyła pierwszy test Seal of Biliteracy dla języka polskiego. Egzamin ten uzyskał akredytację Chicago Public School. Po raz pierwszy uczniowie chicagowskich szkół publicznych mogli go zdawać w roku szkolnym 2015/2016. Od tego czasu około 80 uczniów high school w Chicago otrzymało na swoich świadectwach „Pieczęć Dwujęzyczności” czyli oficjalne potwiedzenie znajomości drugiego języka na poziomie B2.

Nasze zwycięstwo jest jednak tylko częściowe. Test stworzony przez UMCS różni się od testów Seal of Biliteracy w innych językach. W oparciu o nasze dwuletnie już doświadczenie stwierdzamy, że istnieje potrzeba stworzenia egzaminu Seal of Biliteracy podobnego do testów używanych do badania znajomości innych języków. Kiedy powstanie taki test, każdy uczeń uczący się w szkole średniej w stanie, który przyjął Seal of Biliteracy, będzie mógł zdać egzamin z języka polskiego. W  stanie Illinois potrzeba istnienia takiego testu jest bardzo widoczna. W 50 polskich szkołach metropolii Chicago uczy sę 16,500 dzieci i młodzieży. Pracuje tu około 1,000 nauczycieli. Każdego roku mury naszych polskich szkół średnich opuszcza około 500 młodych ludzi, którzy mogą poszczycić się bardzo dobrą znajomością języka polskiego.

Pani Marzanna Owiński, reprezentująca Polską Misję w Orchard Lake Schools w stanie  Michigan, podjęła się trudu negocjacji z amerykańskimi firmami opracowującymi testy Seal of Biliteracy dla innych języków. Została już podpisana wstępna umowa z firmą AVANT. Firma zobowiązała się do przygotowania testu Seal of Biliteracy w języku polskim za kwotę $30,000 na kwiecień 2018 roku. Jakimż pięknym podarunkiem dla młodzieży polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych byłaby możliwość zdawania tego testu wszędzie tam gdzie jest on już przyjęty (około 30 stanów USA). Rok 2018 to rok szczególny dla nas Polaków. 100 lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Z tej to okazji podarujmy naszym dzieciom i młodzieży możliwość zdawania testu, który w oficjalny sposób potwierdza ich kompetencje językowe. Udowodnijmy, że naszą polonijną społeczność stać na współpracę i wspólne działania dla dobra młodych pokoleń. 

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce przekazało już kwotę $10,000 na poczet powstania testu. Zwracamy się z prośbą do wszystkich Polaków i Polonii o finansowe poparcie dla tego projektu. Seal of Biliteracy daje naszej młodzieży wielką szansę. Stanowe uniwersytety akceptują „Pieczęć Dwujęzyczności”, dzięki  czemu studenci nie muszą już studiować drugiego języka obcego w czasie studiów. Oszczędzają czas i pieniądze. „Pieczęć Dwujęzyczności” jest też dodatkowym atutem podczas starania się o pracę, stanowiska i funkcje.

Prośbę o wsparcie finansowe projektu Zrzeszenie Nauczycieli kieruje do wszystkich, dla których droga jest przyszłość naszej polonijnej młodzieży. Wierzę, że na Państwa przychylność i zrozumienie zawsze możemy liczyć.

Z wyrazami szacunku i nadzieją na współpracę,

 

Ewa Koch

Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce

 

Pieniądze na fundusz egzaminu można wpłacać TUTAJ

 

UWAGA: Przy wpłacie należy zaznaczyć  w okienku “Designation” – Polish Biliteracy Test.

 

Poprzedni artykuł„Marzenia się spełniają” – fotoreportaż Agaty Skowrońskiej
Następny artykułBabcia Bożenka: Krok po kroku do Maryi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj