Od lewej stoją: Dariusz Grochowski, Bożena Białek, Danuta Świątek, konsul Mateusz Gmura, dyrektor Agnieszka Pogorzelska, Ewa Guściora

 

Mateusz Gmura, wicekonsul w referacie ds. współpracy z Polonią i dyplomacją publiczną w Konsulacie RP w Nowym Jorku, gościł w Szkole im. K. Pułaskiego w South Hackensack, NJ, by przybliżyć uczniom życie polskiego dyplomaty. To pierwsza jego wizyta w polonijnej szkole w USA od czasu przyjazdu na placówkę niespełna pół roku temu. Konsul odpowiadał na liczne pytania, które miały na celu zaspokoić ciekawość  młodych umysłów i rozwiać różne mity.

„Czy to prawda, że dyplomata jest milionerem?” – pytała uczennica.  „Nie znam  dyplomaty milionera” – odparł z uśmiechem konsul. „Czy dyplomaci mogą parkować auta gdzie chcą na ulicach Manhattanu  i nie płacą mandatów?” – padło kolejne pytanie. „Muszą płacić mandaty, chyba, że miasto je anuluje po konkretnym uzasadnieniu przyczyny niewłaściwego zaparkowania” – odpowiedział. „A czy dyplomaci nie muszą stać w długich kolejkach do urzędników imigracyjnych na lotniku J.F. Kennedy?” „Tylko raz przyleciałem do Nowego Jorku i to było wtedy, gdy przyjechałem z żoną i dwoma synami. Staliśmy w tej samej kolejce z wszystkimi innymi pasażerami” – odparł konsul. „Ale wiem, że jeśli wystosuje się wcześniej prośbę do urzędu imigracyjnego i zarządu lotniska, to można przyspieszyć przyjęcie delegacji dyplomatów na lotnisku” – dodał.

 

Konsul Mateusz Gmura

 

Konsul Gmura rozumie ciekawość młodych ludzi, bo był również nauczycielem przez wiele lat. Uczył angielskiego w przedszkolach, gimnazjum i liceum w Lesznie. Wspominał jak jeździł na rowerze od przedszkola do przedszkola, by przeprowadzić 20- minutowe zajęcia. „Grałem na gitarze przez 5 minut, a potem uczyliśmy się słówek” – wspominał. -„Czasami dzieci z rozpędu zwracały się do mnie ‘proszę pani’, bo mężczyzn w przedszkolach jest mało” – dodał. Pewnie, by nadal był nauczycielem, gdyby nie przypadek i jego pasja do żużla. Podczas żużlowych rozgrywek w Lesznie spotkał ministra Jana Dziedziczaka, sekretarza stanu d/s parlamentarnych, Polonii oraz dyplomacji publicznej, również wielkiego miłośnika tego sportu. „Dyplomacja mnie wybrała, bo to właśnie minister zaproponował objęcie stanowiska konsula w Nowym Jorku” – powiedział.  Zanim trafił do NYC trzeba było przejść 8 miesięcy różnych szkoleń i kursów, zakończonych egzaminami.

 

Konsul Gmura i Danuta Świątek

 

Konsulowi dziękują uczniowie: Jacob Gusciora i Majka Gosciak

„Po części ciągle jestem nauczycielem i jestem rodzicem” – wyznał konsul, gdy stanął przed wyzwaniem nauczycielki Bożeny Białek-Ignatowski, która poprosiła, by dyplomatycznie przekonał uczniów do uważania na lekcjach w szkole. „Wszyscy mamy jakąś rolę do spełnienia. Wiem, że rozpiera was energia i trudno jest się skoncentrować, ale ta wiedza z polskiej szkoły wam się przyda w życiu. Ani się nie obejrzycie, jak pójdziecie na uniwersytety. Uważajcie na lekcjach!” – powiedział.  A uczniowie? Słuchali.

Czy konsul w dzieciństwie marzył, żeby przyjechać do Ameryki? „Kultura amerykańska zawsze była mi bliska, bo interesowałem się muzyką rockową, jazzem, filmem i przeczuwałem, że tutaj kiedyś trafię. Nie wiedziałem jeszcze w jakiej roli” – odparł. Ulubionym miejscem w Nowym Jorku dla konsula jest dom, w którym mieszka z rodziną nad East River i konsulat, gdzie czuje się bardzo dobrze. Chętnie chodzi do miejsc, gdzie grają jazzmeni. Zachwycony jest miastem z dwoma rzekami Hudson i East River. Jego zdaniem, nie ma na Manhattanie „brzydactw architektonicznych”.

 

Zdjęcie uczniów, nauczycieli i rodziców z konsulem M. Gmurą

 

„Ambasadorem Polski może być każdy z nas w swoim środowisku” – powiedział na pożegnanie konsul Gmura. „Zgłębiajcie wiedzę na temat historii Polski. Bądźcie dumni ze swojej polskości”. Słuszne przypomnienie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Kto wie, może z obecnych uczniów Szkoły K. Pułaskiego, wyrośnie również polski lub amerykański zawodowy dyplomata?

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: K. Pienkawa

 

Poprzedni artykułRythm of the Heart – wystawa fotografii w Galerii A.R.
Następny artykułW naszym domu mówimy po polsku Odc.7 Stereotypy dotyczące dwujęzyczności
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj