Co łączy Komisję Kulturalno – Oświatową “Szkoła Polska” z Portland, Oregon, Kongres Oświaty Polonijnej oraz Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża USA? Wspólny niezwykły projekt! Organizacje te przeprowadziły tegoroczną IV edycję konkursu Polonijny Rodzic na 6. a Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą objął konkurs patronatem honorowym.  

Celem konkursu jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę szkoły, promocja postawy rodzica – nauczyciela swoich dzieci, który przekazuje i pielęgnuje język ojczysty w swoim domu. 

W tym roku napłynęła rekordowa liczba nominacji: 28 zgłoszeń z 7 krajów, 4 kontynentów: Australii, Azji, Ameryki Północnej, Europy. Wyłonienie laureatów konkursu, tych najlepszych z najlepszych, było bardzo trudnym zadaniem dla jury. Każda nominacja była podróżą w świat różnych szkół, środowisk, przesiąknięta ogromną pracą, zaangażowaniem i sercem każdego z nominowanych rodziców. 

Jakie cechy wyróżniają rodziców – laureatów? Każdy nominowany rodzic pomaga aktywnie przynajmniej przez 5, a w wielu wypadkach ponad 10 lat! Laureaci wykazują się wielka inicjatywą, pomysłowością, pomocą oraz przedsiębiorczością. W swych poczynaniach propagują i promują język polski, polską kulturę i historię w domach rodzinnych, w szkole, środowisku pozaszkolnym czy nawet na arenie międzynarodowej. Ich wolontariat obejmuje szeroki wachlarz zadań, zaczynając od pieczenia ciast, dbanie o zachowanie bezpiecznych warunków w szkole, przez organizowanie zajęć dodatkowych, imprez kulturalnych, wycieczek szkolnych, opiekę nad grobami Polaków na obczyźnie, po zapewnienie funduszy szkolnych.

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że tegorocznymi laureatami zostali: Agnieszka Kokojenko,  Izabela Smet,  Barbara Styczeń,  Halyna Pilat, Krzysztof Wróblewski, Bartłomiej Patzer, Marta Nalepa, Izabela Jędruchniewicz, Gabriela Strączek, Magda Rozwadowska i Dorota Mendus.

.

Magdalena Rozwadowska, Anglia

,

Halyna Pilat, Ukraina

.

Krzysztof Wróblewski, Nowy Jork, USA

.

Agnieszka Kokojenko, Australia

.

Dorota Menduz, Chicago, USA

.

Bartek Patzer, Katar

.

Cieszymy się z  faktu, że konkurs spotyka się z rosnącym zainteresowaniem szkół i organizacji polonijnych z całego świata. Jest to bowiem wspaniała droga, żeby podziękować rodzicom za ich zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Dyplom uznania czy inna forma wyróżnienia są miłym i przyjemnym wyrazem pamięci i szacunku. Każdy rodzic, który jest zaangażowany w pracę na terenie szkoły – to skarb, który my pomagamy docenić!  

Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu w styczniu 2022 roku!

.

Organizatorzy Konkursu

Poprzedni artykułZakończenie roku w Polskiej Szkole w Soignies, w Belgii
Następny artykuł„Landrynki w zalewie octowej”, czyli super materiał na lekcje o Polsce Ludowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj