W przedostatnią sobotę czerwca główny plac w walońskim Soignies rozbrzmiewał polską muzyką ludową przeplataną pięknymi ludowymi pieśniami i przyśpiewkami. To właśnie tu, w centrum miasta, zlokalizowana jest szkoła, w której mieliśmy zajęcia przez ostatnie 10 miesięcy. Nietypowy rok, więc i wyjątkowo uroczyste jego zakończenie. Na wesoło i z przytupem!

.

.

.

Uroczystośċ zaszczycili swoją obecnością: wicekonsul Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Belgii, pani Maria Czechowicz, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, pani Barbara Wojda oraz przedstawiciel Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Shape, pan płk pil dr Paweł Marcinkowski. 

Całe wydarzenie przygotowała i prowadziła dyrektor Polskiej Szkoly w Soignies, dr Lidia Zabrocka. 

.

.

.

Niezmiernie miło było nam gościċ grupę reprezentacyjną Zespołu Pieśni i Tańca Spotkanie. Zespół SPOTKANIE istnieje od 49 lat. Założycielem grupy był pan Daniel Coustry, który stworzył popularny w Belgii „Festival international de folklore” w Saint-Ghislain. Obecnie dyrektorem zespołu jest Pani Krystyna Cieślik. Układy choreograficzne opracowuje pan Maximilian Kirschbach, który tańczy i śpiewa w Zespole Mazowsze. Zespół Spotkanie tworzą: chór, kapela, tancerze i szkoła tańca dla dzieci. Łącznie to około 70 osób. Grupa koncertowała już w Belgii, Holandii, Francji i oczywiście w Polsce.

.

.

.

.

My współpracę z zespołem rozpoczęliśmy już na początku działalności placówki, jednakże z powodu panującej pandemii dopiero teraz udało się nam zaprosiċ grupę do uświetnienia uroczystości szkolnej. Pięknie było oglądaċ roztańczone, barwne pary i jeszcze przyjemniej słuchaċ radosnych folkowych piosenek. Zespół wystąpił w trzech odsłonach, w trakcie których zaprezentowano najpiękniejsze pieśni ludowe, tańce rzeszowskie, wiązankę góralską i taniec z chustami. Dzieci podskakiwały zachwycone i wszyscy wspólnie nuciliśmy znane fragmenty. Niesamowity występ zapamiętamy z pewnością na długo.

.

.

.

Najważniejszą częścią sobotniego wydarzenia było uroczyste wręczenie nagród, świadectw i dyplomów naszym uczniom, przedszkolakom oraz wszystkim uczestnikom i laureatom konkursów polonijnych. A tych w tym roku było wielu. Cieszymy się ogromnie, że w pierwszym roku funkcjonowania placówki uczniowie tak chętnie angażowali się w liczne polonijne projekty, dzięki czemu szkoła w Soignies stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich szkół w Królestwie Belgii. To dla nas niezwykły sukces i z pewnością będziemy podążaċ tą samą drogą w roku kolejnym.

.

.

.

.

.

         Świadecta Polskiej Szkoły w Soignies oraz piękne nagrody książkowe wręczały swoim uczniom panie wychowawczynie i przedszkolanki. Laureaci konkursów zostali nagrodzeni przez panią konsul, Marię Czechowicz. Dodatkowe wyróżnienia uczniom za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021 wręczała prezes PMSz, pani Barbara Wojda, natomiast upominki wdzięczności za cały rok wspaniałej współpracy ze szkołą wręczał paniom nauczycielkom pułkownik Paweł Marcinkowski z Polskiego Narodowego Przedstawicielstwa Wojskowego przy Shape. 

.

.

.

.

Na koniec przygotowanej przez uczniów, specjalnie na tę okazję części artystycznej usłyszeliśmy gromkie: Lato, lato, lato czeka! Razem z latem czeka rzeka! Razem z rzeką czeka las!…

Więc kochane dzieci – to już czas! Szczęśliwych wakacji i do spotkania we wrześniu!

                                                                                                                   

dr Lidia Zabrocka

Dyrektor Polskiej Szkoły w Soignies

Poprzedni artykuł„Integracja czy asymilacja” – zastanawia się Marta Lazarowicz z Rzymu
Następny artykuł“W czym mogę pomóc?” – IV edycja konkursu Polonijny Rodzic na 6. 2021 zakończona!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj