W wielu rozmowach z polonijnymi uczniami przeprowadzanych przez nasz portal,  na pytanie: “jakie korzyści daje Ci znajomość języka polskiego?”, dzieci odpowiadają: “bo dzięki temu mogę porozmawiać z babcią i dziadkiem”. Okazuje się, że jedną z najważniejszych, a może nawet najważniejszą motywacją polonijnych dzieci do nauki ojczystego ich rodziców jest właśnie chęć komunikacji z polskimi dziadkami, z polską rodziną. Najczęściej kiedy jadą na wakacje do Polski, choć niewielu ma ten luksus posiadania babci lub dziadka przy sobie, w USA. I właśnie ci dziadkowie, mieszkający ze swoimi dziećmi i pomagający w wychowywaniu wnuków, odgrywają ogromną rolę w podejściu dzieci do polskiego języka. Zazwyczaj dzieci te znają dużo lepiej język polski niż ich rówieśnicy wychowywani bez dziadków. Dziadkowie najczęściej mówią słabo lub wcale w języku angielskim, dlatego ich wnuki są zmuszone do komunikacji w ich ojczystym języku.

Wraz z językiem dzieci otrzymują od dziadków również coś dużo bardziej cennego – opowieści związane z ich życiem w Polsce, tradycjami, polską historią, dzięki którym dzieciom dużo łatwiej jest umiejscowić sobie wiele faktów związanych z krajem swoich rodziców.

O wszystkich wartościach związanych z udziałem babci i dziadka w wychowywaniu polonijnych wnuków była mowa na spotkaniu z polskimi seniorami, członkami klubu AMBER na Greenpoincie, prowadzonego przez Janusza Skowrona. Wielu z nich mogło pochwalić się osobistymi sukcesami w nauce swoich wnuków języka, tradycji i polskiej historii.

Zdjęcia: Andrzej Cierkosz

Montaż: Marta Kustek

 

Poprzedni artykułNajbardziej szkodliwe telefony komórkowe
Następny artykułSpotkania DPS: „W co się bawić, jak się bawić dwujęzyczne dziecko w domu i na wakacjach. 6 sierpnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj