W czwartek, 27 kwietnia 2017 r. oddano do użytku pierwszą część nowego mostu Kościuszki, pierwszego w Nowym Jorku, wybudowanego od podstaw w ciągu ostatnich 53 lat. Jest obecnie najnowocześniejszym i zarazem jednym z najładniejszych mostów w Nowym Jorku. Dzięki zabiegom Polonii utrzymano starą nazwę – Kosciuszko Bridge, a w dniu jego otwarcia polski generał i Polonia zyskali dużo rozgłosu w amerykańskich mediach.

Ceremonia otwarcia obiektu miała miejsce w samo południe i przewodniczył jej nowojorski gubernator Andrew Cuomo. Towarzyszyło mu wielu polityków i działaczy oraz zaproszonych gości, w tym także Polaków. Wśród nich, prócz wspomnianego konsula generalnego byli m.in.: prezydent Queensu Melinda Katz obecny i były prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulkimowski i Alex Stortożyński, prezes, wiceprezes oraz były prezes Pulaski Association of Business and Professional Men: Artur Dybanowski, Bogdan Bachorowski oraz Dariusz Knapik, którego firma Victoria Consulting przeprowadziła renowację starych tablic z nazwą mostu zawieszonych obecnie na pylonach nowego Kosciuszko Bridge. Nie zabrakło także przedstawicieli innych polonijnych organizacji, były harcerki z Hufca „Podhale”, motocykliści z klubu Unknown Biker’s MC, a także dzieci z zespołu „Krakowianki i Górale” ubrane w stroje ludowe. To wszystko sprawiło, że otwarcie mostu Kościuszki miało bardzo polonijny charakter. Również w przemówieniach dominowały pochwały kierowane pod adresem Tadeusza Kościuszki, wspominano jego zasługi, a także polskie pochodzenie tego bohatera.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji Andrzeja Cierkosza.

Poprzedni artykułW Plainfield haftują patriotyczny gobelin
Następny artykułKonkurs „Ścieżką polskich legend”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj