W czwartek, 27 kwietnia 2017 r. oddano do użytku pierwszą część nowego mostu Kościuszki, pierwszego w Nowym Jorku, wybudowanego od podstaw w ciągu ostatnich 53 lat. Jest obecnie najnowocześniejszym i zarazem jednym z najładniejszych mostów w Nowym Jorku. Dzięki zabiegom Polonii utrzymano starą nazwę – Kosciuszko Bridge, a w dniu jego otwarcia polski generał i Polonia zyskali dużo rozgłosu w amerykańskich mediach.

Ceremonia otwarcia obiektu miała miejsce w samo południe i przewodniczył jej nowojorski gubernator Andrew Cuomo. Towarzyszyło mu wielu polityków i działaczy oraz zaproszonych gości, w tym także Polaków. Wśród nich, prócz wspomnianego konsula generalnego byli m.in.: prezydent Queensu Melinda Katz obecny i były prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulkimowski i Alex Stortożyński, prezes, wiceprezes oraz były prezes Pulaski Association of Business and Professional Men: Artur Dybanowski, Bogdan Bachorowski oraz Dariusz Knapik, którego firma Victoria Consulting przeprowadziła renowację starych tablic z nazwą mostu zawieszonych obecnie na pylonach nowego Kosciuszko Bridge. Nie zabrakło także przedstawicieli innych polonijnych organizacji, były harcerki z Hufca “Podhale”, motocykliści z klubu Unknown Biker’s MC, a także dzieci z zespołu “Krakowianki i Górale” ubrane w stroje ludowe. To wszystko sprawiło, że otwarcie mostu Kościuszki miało bardzo polonijny charakter. Również w przemówieniach dominowały pochwały kierowane pod adresem Tadeusza Kościuszki, wspominano jego zasługi, a także polskie pochodzenie tego bohatera.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji Andrzeja Cierkosza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj