W Szkole Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta w Palos Heights, Il, gdzie uczy się 240 dzieci, ruszył całą parą  Klub Młodego Czytelnika i na pierwsze spotkanie wybrano do czytania  „Lokomotywę” Juliana Tuwima.

To para gorąco wprawiła to w ruch

To para, co z kotła rurami do tłoków…”

głosi wiersz o lokomotywie.

Entuzjazm i pasja Ireny Woźniak wprawiły zaś w ruch Klub Młodego Czytelnika. Obecnie jest ośmioro dzieci w wieku od 6 do 9 lat w klubie, a jego spotkania będą odbywać się co tydzień po zajęciach i są bezpłatne.

Zajęcia przebiegły w fantastycznej atmosferze” – mówi Irena Woźniak, prezes Rady Szkoły. – „Do czytania wiersza przeze mnie, panią Agatę Kopacką i Kingę Pierwola-Trutę, chętnie dołączyli również uczniowie. Była to nie tylko fajna lekcja, ale także wspaniała zabawa. W przerwie wykonaliśmy kolorowe zakładki do książek. Analizę  wiersza połączyliśmy nie tylko z zabawą, ale przede wszystkim z nauką. Na podstawie słowa “lokomotywa” i tekstów z wiersza omawialiśmy samogłoski i spółgłoski. Na  zajęciach gościliśmy naszą szkolną maskotkę liska H.R.Berta.

Tak właśnie rozpoczęliśmy przygodę z książką, poprzez umiejętność pracy w grupie, wyrobienie nawyków czytania i rozwój artystycznej wrażliwości dziecka”.

Pomysł czytania dzieci w grupie jest świetny, gdyż łączy je z zabawą. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci!

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułMateriały na Polonijny Dzień Dwujęzyczności
Następny artykułDWUJĘZYCZNOŚĆ i największe jej zalety