.

Ludzie sukcesu znają języki obce. Jakich języków uczył się w szkole znany w Ameryce gen. Kazimierz Pułaski?  Najlepiej zapytać uczniów ze Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w  South Hackensack, NJ, gdzie niedawno odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły. Okazja specjalna – symboliczne obchody urodzin i imienin Pułaskiego.

38 uczniów z klas od 5 do 8 wzięło udział w konkursie, który przebiegał w dwóch etapach; pisemnym i ustnym. Przygotowania trwały przez kilka tygodni. Uczniowie stali się małymi ekspertami, potrafili odpowiedzieć na trudne pytania jak np. gdzie znajduje się kula, która śmiertelnie zraniła Pułaskiego (w muzeum w Savannah).  

.

.

„Cieszę się, że w tym roku przywróciliśmy dawny konkurs i włączyliśmy do niego więcej klas” – powiedziała dyrektor Agnieszka Pogorzelska.

Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. „Nie mogliśmy przyznać jednej osobie pierwszego miejsca i dlatego nagrodziliśmy aż sześć uczennic, którebezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania” – powiedziała Bożena Ignatowska, członkini konkursowej komisji. Najlepszymi okazały się: Nina Podkalicka, Laura Debska, Maya Gosciak, Angelika Malkowski, Julia Roman i Gabrysia Szymanski. II miejsce przypadło Alexowi Babie i III miejsce Adzie Rembisz.

.

.

W komisji zasiadły: Bożena Ignatowska,  Ewa Molczyk, Barbara Gugała i Danuta Świątek. Patriotyczną dekorację sali przygotowała Ewa Guściora. Wszyscy uczestnicy ustnego etapu konkursu dostali słodkie upominki, ufundowane przez sklep Krakus z Garfield i Bożenę Ignatowską. Nagrody książkowe i koszulkę ufundowały nauczycielki: Ewa Molczyk, Danuta Świątek i Bożena Ignatowska.

.

.

Obok konkursu uczniowie mogli również obejrzeć prezentację Krzysztofa Czuja, pasjonatę polskich militariów, który opowiedział o okresie młodzieńczym i zasługach Pułaskiego w Polsce i USA. Czuj przypomniał, że Pułaski stworzył amerykańską kawalerię. Nic zatem dziwnego, że przywiózł siodło konne do szkoły. „To oryginalne siodło z 1939 roku, wykonane w Polsce” – powiedział Czuj. Kolejki najmłodszych uczniów ustawiły się do siodła, by na nim posiedzieć i poczuć się jak kawalerzysta.

.

.

A jak z odpowiedzią w sprawie języków obcych u Pułaskiego? Uczennica Nina Podkalicka znała odpowiedź. „Pułaski uczył się łaciny, francuskiego, włoskiego i niemieckiego”.

Warto iść za jego przykładem!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Ewa Molczyk i Danuta Świątek

.

Poprzedni artykułPodlaskie lasy – zdjęcia Jerzy Rajecki
Następny artykułCzy dzielna tankietka trafi też do polonijnych szkół?
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj