.
Ludzie sukcesu znają języki obce. Jakich języków uczył się w szkole znany w Ameryce gen. Kazimierz Pułaski? Najlepiej zapytać uczniów ze Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ, gdzie niedawno odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły. Okazja specjalna – symboliczne obchody urodzin i imienin Pułaskiego.
38 uczniów z klas od 5 do 8 wzięło udział w konkursie, który przebiegał w dwóch etapach; pisemnym i ustnym. Przygotowania trwały przez kilka tygodni. Uczniowie stali się małymi ekspertami, potrafili odpowiedzieć na trudne pytania jak np. gdzie znajduje się kula, która śmiertelnie zraniła Pułaskiego (w muzeum w Savannah).
.
.
„Cieszę się, że w tym roku przywróciliśmy dawny konkurs i włączyliśmy do niego więcej klas” – powiedziała dyrektor Agnieszka Pogorzelska.
Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. „Nie mogliśmy przyznać jednej osobie pierwszego miejsca i dlatego nagrodziliśmy aż sześć uczennic, którebezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania” – powiedziała Bożena Ignatowska, członkini konkursowej komisji. Najlepszymi okazały się: Nina Podkalicka, Laura Debska, Maya Gosciak, Angelika Malkowski, Julia Roman i Gabrysia Szymanski. II miejsce przypadło Alexowi Babie i III miejsce Adzie Rembisz.
.
.
W komisji zasiadły: Bożena Ignatowska, Ewa Molczyk, Barbara Gugała i Danuta Świątek. Patriotyczną dekorację sali przygotowała Ewa Guściora. Wszyscy uczestnicy ustnego etapu konkursu dostali słodkie upominki, ufundowane przez sklep Krakus z Garfield i Bożenę Ignatowską. Nagrody książkowe i koszulkę ufundowały nauczycielki: Ewa Molczyk, Danuta Świątek i Bożena Ignatowska.
.
.
Obok konkursu uczniowie mogli również obejrzeć prezentację Krzysztofa Czuja, pasjonatę polskich militariów, który opowiedział o okresie młodzieńczym i zasługach Pułaskiego w Polsce i USA. Czuj przypomniał, że Pułaski stworzył amerykańską kawalerię. Nic zatem dziwnego, że przywiózł siodło konne do szkoły. „To oryginalne siodło z 1939 roku, wykonane w Polsce” – powiedział Czuj. Kolejki najmłodszych uczniów ustawiły się do siodła, by na nim posiedzieć i poczuć się jak kawalerzysta.
.
.
A jak z odpowiedzią w sprawie języków obcych u Pułaskiego? Uczennica Nina Podkalicka znała odpowiedź. „Pułaski uczył się łaciny, francuskiego, włoskiego i niemieckiego”.
Warto iść za jego przykładem!
.
Danuta Świątek
Zdjęcia: Ewa Molczyk i Danuta Świątek
.