Deszczowy czwartek. Wraz z mężem udaję się do Linden High School, które jest miejscem spotkania Pary Prezydenckiej z Polonią. W Linden mieszkam od siedmiu lat. Mieszkając wcześniej w sąsiedztwie (Staten Island), Linden postrzegałam jako miejsce, gdzie można zrobić zakupy w licznych polonijnych sklepach czy umówić wizytę u specjalisty mówiącego po polsku. Mieszkając na co dzień w Linden zaczęłam inaczej patrzeć na to miasto.

Linden to nie tylko łatwo dostępne polskie produkty, lekarze i Unia Kredytowa. Linden to miejsce zamieszkania ludzi, którzy pomimo, że na amerykańskiej ziemi rozwijają swoje biznesy, budują domy, to w swoim sercu mają Polskę. W duchu polskości starają się też wychowywać swoje dzieci.

Sprzyja temu prężnie rozwijającą się wspólnota parafialna skupiona wokół kościoła Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. To dzięki zaangażowaniu księdza proboszcza oraz księży i sióstr zakonnych, parafia przeżywa rozkwit i skupia wokół siebie ludzi młodych, którzy są przyszłością Linden. Przez wiele lat Polonia w Linden musiała dowozić swoje pociechy do sąsiednich szkół. Od 5 lat możemy cieszyć się z otwarcia szkoły im. Karola Wojtyły. Współpraca szkoły z parafią owocuje wieloma projektami, które pokazują, że warto być częścią tej społeczności. 10 mil z Jezusem, Droga Krzyżowa ulicami miasta, Festiwal Polonijny to tylko część projektów, które łączą pokolenia.

W tym roku głowa państwa polskiego wraz z małżonką odwiedziła nasze miasto. Linden jako miasto Polonii. Polonia z Linden Polskę ma zawsze w sercu i w pełni zasługuje na to wyróżnienie. Burmistrz miasta Derek Armstead po raz kolejny udowodnił, że Polonia jest dla niego ważną grupą etniczną.

Prezydent Andrzej Duda z uczniami polskiej szkoły

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zostali powitani między innymi przez młodzież skupioną wokół Parafii, uczniów i dyrekcję szkoły im. Karola Wojtyły, księży oraz siostry zakonne. Dyrektor szkoły Agnieszka Czajkowska oraz zarządca parafii Karol Kiewlak odebrali z rąk prezydenta flagi Polski.

Uczennica naszej szkoły Natalia Prajzner zaśpiewała hymny obu państw na rozpoczęciu oficjalnej części wizyty. Marcelina Domaradzka swoim występem uświetniła część artystyczną wizyty. Wizyta polskiego prezydenta w moim mieście była dużym sukcesem i umocniła nas wszystkich w przekonaniu, że dbanie o polskie korzenie, pielęgnowanie polskości i wzajemne wsparcie w tych działaniach, to właściwa droga dla wszystkich nas zamieszkałych poza granicami ojczyzny!

Małgorzata Szeszko

Zdjęcia: Archiwum szkoły

Poprzedni artykułWakacje pod żaglami
Następny artykuł7. Polonijny Dzień Dwujęzyczności – jesteśmy razem jeszcze bardziej niż zwykle!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj