Dr Katarzyna Kowal
Dr Katarzyna Kowal

W codwutygodniowym programie radiowym z Danutą Świątek i Marcinem Filipowskim w Polskim Radiu 910 AM WRKL, 2 czerwca gościła dr Katarzyna Kowal z Ramapo College, NJ.

Dlaczego matematyka stresuje ludzi? Czy rozwiązywanie zadań matematycznych przez całe życie jest profilaktyką przed chorobami zaburzeń pamięci? Jaki jest sekret sukcesu w matematyce? Odpowiedzi na te i inne pytania można wysłuchać w audycji:

http://polskieradio.com/news_det.aspx?id=105953&kat=83

A co radzi dr Katarzyna Kowal na zbliżają się wakacje? Czy dziecko powinno odpoczywać od matematyki, czy dawać mu zadania do rozwiązywania, żeby nie wyszło „z wprawy”?

Nie wyobrażam sobie rodziców, którzy mogliby pozbawić swych dzieci przyjemności kontaktu z matematyką! Ale tak naprawdę pozbawienie kontaktu dzieci z matematyką jest raczej niemożliwe, bo matematyka otacza nas na każdym kroku.

Co można więc robić w domu, aby dziecko widziało, że rodzice zawsze coś mierzą, obliczają i zadają sobie łamigłówki? Odpowiem na to pytanie z własnego doświadczenia z dzieciństwa. Pieczenie ciasta można urozmaicić dając dziecku zadanie, aby przeliczyło ilość wszystkich składników na jednostki metryczne (gramy, litry, itp.) albo, żeby policzyło jakie ilości produktów będą potrzebne, jeśli chcemy upiec 3/4 ciasta (zamiast jednego ciasta, jak oryginalnie odnotowane jest w książce z przepisami). Świetne dla dziewczyn, i nie tylko!

Wiele gier planszowych rozwija zainteresowanie matematyką (np. Monopol, Ruletka). Podobnie rozwija gra w karty. Niech dziecko, a nie rodzic, podlicza punkty/będzie skarbnikiem w czasie gry. Wiem, że istnieją wersje komputerowe większości tych zabaw, ale potrzebny jest też dzieciom entuzjazm rodziców i kontakt z ludźmi, wiec komputerowych wersji tych gier nie polecam. Polecam angażowanie dzieci do pomocy w pomiarach i obliczeniach związanych z konstrukcją różnych przedmiotów użytku domowego (np. ozdoby choinkowe, karmniki dla ptaków, planowanie kupna wykładziny, wieszanie obrazu na środku ściany, itp.) i do uprzedniego wykonania rysunku technicznego tych przedmiotów (rysunek techniczny był moją pasją).

Uważam, że wakacje powinny kojarzyć się dziecku z odpoczynkiem oraz z przyjemnie spędzonym czasem. Dlatego też polecam dzieciom rozwiązywanie zadań matematycznych w okresie wakacyjnym, ale w stopniu o wiele mniejszym niż w roku szkolnym, aby odczuły one ten wakacyjny odpoczynek, ale też, aby nie wyszły one „z wprawy”. Polecam też w okresie wakacyjnym rozwiązywanie zadań matematycznych wybranych tak, aby były one zadaniami dla przyjemności ich rozwiązywania.

Mogą też być to różnego rodzaju łamigłówki, czy puzzle sudoku. Książki z łamigłówkami matematycznymi dostępne są wszędzie (nawet w sieci sklepów 5 dolarowych o nazwie
„5 or Below”), trzeba tylko odpowiednio wybrać książkę do wieku lub klasy danego dziecka.

 

Danuta Świątek

Poprzedni artykułPszenica i pszczoła, czyli o zaletach formalnej nauki polskiego
Następny artykułBabcia Bożenka: Polska czeka na papieża i młodzież

1 KOMENTARZ

  1. Привет, я уверен, что это прекрасный портал.

    Я возвращаюсь сюда очень часто.
    Надо сохранить этот адрес как предпочтительный.
    Деньги и свобода лучший способ изменить жизнь, – может вы разбогатеете и
    продолжите обучать всех нас

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj